Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Božena Němcová: Divá Bára

Božena Němcová: Divá Bára


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Božena Němcová

Životopisy spisovatele: Božena Němcová

Škola: Gymnázium, Havířov-Podlesí, příspěvková organizace, Havířov-Podlesí

Charakteristika: Práce popisuje obsah díla Divá Bára Boženy Němcové a provádí jeho stručný rozbor. Součástí jsou informace o autorce, shrnutí děje knihy nebo charakteristika postav i uměleckých a kompozičních prostředků.

Obsah

1.
Údaje o knize
2.
Informace o autorovi
3.
Děj
4.
Charakteristika postav
5.
Umělecké a kompoziční prostředky
6.
Autorův záměr
7.
Vlastní názor

Úryvek

"Autor: Božena Němcová
Dílo: Divá Bára

Doba vzniku: 1856
Žánr: povídka
Druh: próza

Místo a doba děje: 19. století, prostředí vesničky Vestec, Ratibořické údolí, Nymbursko
Informace o autorovi: Božena Němcová, vlastním jménem Barbora Novotná, později Barbora Panklová byla česká spisovatelka považována za zakladatelku novodobé české prózy, ve svých dílech se zaměřuje spíše na popis postav a přírody než na popis děje. V dospělosti ji rodiče našli ženicha - Josefa Němce, s nímž neprožila šťastné manželství. Kromě povídek napsala také básně (Ženám českým), cestopisy (Vzpomínky z cesty po Uhrách) a různé lidové slovesnosti (Národní báchorky a pověsti).

Téma: postavení ženy ve společnosti - i ony mohou vykonávat práci jako muži a být vzdělané
Obsah: Chudá nevzhledná dcera pastýře Jakuba, Barbora, není oblíbena mezi ostatními vesničany, kteří jí nazývají „Divá Bára“. Přes to všechno je to hodná, milá, obětavá dívka, která má 2 velké kamarády Josífka a Elišku, a ti ji mají velmi rádi. Bára se naučila sama plavat, potápět se, dokázala zahnat stádo krav bez jakýchkoliv problémů, ničeho se nebála a nevěřila na žádné bytosti jako je vodník, čert a podobné. Po čase odjel Josífek studovat, Eliška do Prahy k tetě přiučit se domácím pracím a Bára se za tu dobu zakoukala do myslivce, který, když pásla stádo, chodíval kolem lesa u louky a pozoroval ji. Jakmile Eliška přijela z Prahy, ucházel se o ni malý, zavalitý, nevzhledný, leč bohatý správce, kterého však ona odmítala. Měla totiž v srdci jiného, doktora Hynka z Prahy. To se mu však nelíbilo a chodil na námluvy každý den. Bára ale měla Elišku ráda, a tak se převlékla za Bílou paní, chodila každou noc ve vesnici a strašila ho, až k Elišce nikdy nepřišel. Za to byla zavřena do márnice na noc, kde za ni přišel otec se psem a myslivec, který vylomil dveře a Báru vyvedl ven. Pak požádal otce o její ruku, Bára souhlasila a vzali se. S Eliškou to dopadlo podobně, teta z Prahy poslala dopis ve kterém psala, že Elišce přenechá všechen svůj majetek, ale musí se vdát za jejího doktora Hynka.

Charakteristika postav:
Bára: velká, mohutná, tmavovlasá, nevzhledná, milá, hodná dívka, dcera pastýře, aktivně zasahuje do dění kolem sebe, samostatná, průbojná, nebojácná, není mezi lidmi příliš oblíbená, dcera pastýře, vesnická dívka, miluje přírodu a vše živé
Eliška: drobná dívka s plavými vlasy do pasu, milující přírodu, z části naivní, vnímavá, měla moc ráda Báru takovou, jaká doopravdy byla, bylo jí jedno, co si o tom ostatní myslí, byla její nejlepší kamarádkou, byla štíhlá, něžná, krásná, zamilovaná do pražského doktora Hynka
Josífek: rusovlasý, malý chlapec, Bára byla jeho "statnou" oporou, měl ji rád proto, že byla silná a dokázala ho ubránit před škodolibými chlapci z vesnice, byl dobrosrdečný, kamarádský hodný, nehovorný, stydlivý a syn kostelníka
Jakub: Bářin otec, pastýř, hodný muž, silný muž, ne moc hezký, často býval zamračený, ale miloval Báru a nedal na ni dopustit
,
Umělecké a kompoziční prostředky:kniha rozdělena do 3 kapitol, zastaralý slovosled a výrazy – typické vesnické (kravka, Kostelníkovic), archaismus, nářečí, chronologická kompozice, prvky romantismu (hrdina zcela odlišná od společnosti) a realismu (kritika morálky společnosti ve snaze ji napravit)

Autorův záměr: Realistický popis společnosti rozdělené podle majetku. Upozornění na pokrytectví, kritika pověrčivosti. Až strach ze strašidla (ze smrti) dohnal lidi k pokání a víře. Společnost odmítala Báru, přestože neznala její charakter, a kritizovala Elišku, že kamarádí s pastýřovou dcerou. Každý člověk, který je takový, jaký je, může být milován.

Vlastní názor: Němcová předběhla v Báře dobu. Ukázala v ní dívku, která se nebojí projevit sama sebe, šokuje svou přirozeností, odvahou, svými názory, vysmívá se naivní pověrčivosti vesničanů."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x506424ec07f5b.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
B_Nemcova_Diva_Bara.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse