Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Slohove práce > Být či mít...? - úvaha

Být či mít...? - úvaha


Kategorie: Úvaha

Typ práce: Slohove práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o úvahu, která si jako základní otázku klade předělaný citát z Shakespearova Hamleta - Být či mít..? Text se věnuje rozboru toho, kam člověk se svým jednáním směřuje a co se stalo důležitým v našich životech, či být nebo mít.

Obsah

1.
Úvod
2.
Mít, ale kolik a co
3.
Být opravdu nebo se jen podřídit
4.
Vlastní názor autora
5.
Závěr

Úryvek

"Rozebírat v tomto případě slovo „být“ je taky celkem zajímavé. Jste nebo nejste? Dobrá, fyzicky ano, to budete, dokud ten infarkt ustojíte, ale člověk je tvor společenský, žijící od nepaměti v tlupách. Pro někoho v tlupě jste, pro někoho už bohužel ne. Třeba pro psa, kterého jste si pořídil před deseti lety, když jste ještě „neměl“ už dávno nejste. Na druhou stranu pro obchodní partnery, hladové zaměstnance a státní pokladnu toužící po odvodech tučných daní bezesporu jste. A dokonce jste důležití. Takže si z toho nějak vyberte.

Nedá se nic dělat, ale život je otázkou priorit. Já říkám, že aby se z toho všeho člověk nezbláznil musí se umět rozhodnout, na co všechno se má, slušně řečeno, vykašlat. A on se každý vykašle na něco jiného. Japonec skoro na nic – tak jsou zodpovědní, a Čech skoro na všechno, přiznejte si to. Vždyť ono se to nezblázní! Naštěstí po téhle planetě běhá tolik individualit, které se byť třeba jen v maličkostech liší a právě to ovlivňuje i jejich priority. Každý jsme unikát, někdo obrazně, někdo doslova. A tak nám tu němci, francouzy a brzo už i ti pracovití korejci budou montovat auta. Ale vždyť je to fajn, ne? Budeme přece „mít“ práci, menší nezaměstnanost a vyšší průměrnou mzdu i hrubý domácí produkt."

Poznámka

Stylisticky velmi zajímavá a dobrá práce.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45eb00fa6837f.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Byt_ci_mit.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse