Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Velký čtenářský deník > Evropská literatura do 20. století - čtenářský deník k maturitě 3/4

Evropská literatura do 20. století - čtenářský deník k maturitě 3/4

Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Velký čtenářský deník

Škola: Obchodní akademie, Střední odborná škola knihovnická a Vyšší odborná škola Brno, příspěvková organizace, Brno

Charakteristika: Práce obsahuje tři pečlivě vypracované rozbory děl k maturitě, a to Dostojevského Zločin a trest, Paní Bovaryová Gustava Flauberta a Romeo a Julie Williama Shakespeara. Jednotlivé rozbory obsahují přehled života a tvorby autorů, základní charakteristiku díla z hlediska obsahu a formy a popis jeho děje. Nechybí stručné vystižení hlavní myšlenky díla a jeho zhodnocení. Předchozí část série naleznete zde Česká literatura od 20. století - čtenářský deník k maturitě 2/4 a následující zde Evropská literatura od 20. století - čtenářský deník k maturitě 4/4.

Obsah

1.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Zločin a trest
1.1.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
1.2.
Jiná díla
1.3.
Zločin a trest
1.3.1.
Charakteristika
1.3.2.
Hlavní postavy
1.3.3.
Děj
1.3.4.
Myšlenka a hodnocení díla
2.
Gustave Flaubert: Paní Bovaryová
2.1.
Gustave Flaubert
2.2.
Jiná díla
2.3.
Paní Bovaryová
2.3.1.
Charakteristika
2.3.2.
Hlavní postavy
2.3.3.
Děj
2.3.4.
Myšlenka a hodnocení díla
3.
William Shakespeare: Romeo a Julie
3.1.
William Shakespeare
3.2.
Jiná díla
3.3.
Romeo a Julie
3.3.1.
Charakteristika
3.3.2.
Hlavní postavy
3.3.3.
Děj
3.3.4.
Myšlenka a hodnocení díla

Úryvek

"Fjodor Michajlovič Dostojevskij
(11. listopadu 1821 - 9. února 1881)
Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil jako druhé dítě ze sedmi lékařovi z Moskvy. Studoval vojenské technické učiliště, obor konstrukce mostů, ale později se rozhodnul pro literaturu. Patřil ke skupině, která se vzbouřila proti carovi, a proto byl také roku 1849 odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Těsně před popravou byl trest zrušen a změněn nejdříve na pobyt po dobu 4 let v káznici a poté na nucené práce na Sibiři. Zde strávil deset let z toho 4 roky nucenými pracemi a dalších 6 jako voják. Trpěl epilepsií.
Dostojevkij podniknul po svém návratu ze Sibiře dva výlety do západní Evropy. I když se mu zde morální úroveň společnosti nelíbila, mohl se zde odevzdávat své hráčské vášni. Bojoval za proměnu Ruska, obzvláště návrat k pokoře a respektování ruských tradic. Tímto postoje si získal přízeň cara.
Se svým bratrem Michailem vydávali v letech 1861-1863 časopis Čas a rok poté také časopis Epocha. Poté co Michail umírá musí Fjodor splácet jeho dluhy a dostává se do existenčních problémů. Fjodor Michajlovič Dostojevskij umírá v roce 1881 na epilepsii.
Fjodor Michaljovič Dostojevskij měl velice rozporuplnou osobnost. Ve svých dílech psychologicky rozebíral zločince, revolucionáře, prostitutky a lidi s duševními poruchami. Usiloval za každou cenu o nápravu společnosti, ale tím se bezmyšlenkovitě zříkal vynálezů vyspělé Evropy. Lidmi byl považován za psychologa, což však sám odmítal. Jeho díla jsou plná skepse a jsou velice pesimistická. Stal se zakladatelem psychologické prózy a značně ovlivnil filozofii dvacátého století.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl významný ruským prozaikem a filozofem ruské realistické literatury 19. století.

Jiná díla:
- Chudí lidé - Dostojevského prvotina. Je to román, který je psán formou dopisů. Navazuje zde na tradici gogolovksého realismu.

- Bílé noci - Lyrická povídka, která se vymyká Dostojevského další tvorbě. Mladá dívka každý večer čeká na příjezd svého milého, ovšem začne jí dělat společnost mladík, který se do ní později zamiluje. Ona chce, aby zůstali přáteli, ale mladík jí i přesto lásku vyznává. Ve chvíli, kdy ho začíná také milovat, přijíždí její milí a ona jde bez váhání za ním.

- Dvojník - Je Dostojevského první novelou z hlubinných analýz rozdvojené psychiky člověka.

- Idiot - Román, ve kterém se kníže Lev Nikolajevič Myškin vrací, po dlouhé době léčení své epilepsie, do Petrohradu. Z počátku ho společnost označuje za „idiota“. Svou lidskostí, nesobeckou ušlechtilostí a až naivní dobrotivostí však všechny ohromí a získá jejich úctu.

Dále napsal také knihy Uražení a ponížení, Zápisky z mrtvého domu, Zápisky z podzemí, Hráč, Výrostek, Bratři Karamazovi a Deník spisovatele.

Zločin a trest
Zločin a trest je vrcholným prozaickým dílem Fjodorova Michaljoviče Dostojevského a ruské realistické literatury vůbec. Je to psychologický román, který je rozdělen na 6 částí a epilog. Jde o dílo, který popisuje loupežnou vraždu bohaté lichvářky a její sestry spáchanou studentem Rodionem Romanovičem Raskolnikovem. Dostojevkij se zde zaměřuje na nitro postav, jejich vnitřní svět a popisuje proces deformace, kterým každý prochází při střetnutí se s okolním krutým světem. Dílo není vystavěno na dějové linii, ale staví na vnitřním morálním a psychologickém rozporu hlavního hrdiny, který je popsán vmonolozích a snech.
Dostojevskij zde dopodrobna popisuje psychické stavy a psychické rozpoložení hlavní postavy. Dílo je psáno velice dramaticky a má spád. Dílo je psáno spisovným jazykem.

Hlavní postavy:
Rodion Romanovič Raskolnikov - ústřední postava, chudý student, idealista, melancholik a individualista.
Sofja Semjonovna Marmeladovová (Soňa) - nesmělá, nesobecká, obětavá, oddaná a soucitná.
Dmitrij Prokofjič Razumichin - upřímný, prostý, inteligentní a praktický student, přítel Raskolnikova.
Avdoťja Romanovna Raskolnikovová (Duňa) - Rodionova sestra, hrdá, dobrosrdečná a obětavá.
Pulcherija Alexandrovna Raskolnikovová - starostlivá matka, typická ruská venkovská žena.

Hlavním hrdinou je bývalí student práv Rodion Romanovič Raskolnikov, který musel kvůli nedostatku peněz, studia ukončit. Finančně je podporován svojí matkou a sestrou Duňou. Musel si však někde najít podnájem. Sehnal ho u staré lichvářky Aleny Ivanovny. Jelikož musel svá studia ukončit, nemá co dělat a tak se prochází po Petrohradu, případně leží ve svém pronajatém bytě a přemýšlí. Přemýšlí, jak by se z této tíživé situace mohl dostat. Napadá ho, že by mohl zavraždit Alenu Ivanovnu. Jelikož je lichvářkou, poskytuje půjčky lidem, kteří si kvůli přemrštěným úrokům nemohou dovolit jejich splácení, takže by vlastně prokázal službu všem chudým lidem, kteří si od lichvářky půjčili a celé společnosti vůbec. Z těchto důvodů mu jeho čin připadá jako etický. Před vraždou se zastaví v hospodě, kde se setkává s bývalím úředníkem Semjonem Zacharovičem Marmeladovem., který mu vypráví o své dceři, která se povoláním prostitutky snaží uživit celou rodinu.
Dalšího dne, je Raskolnikov odhodlán vraždu uskutečnit. Domovníkovi sebere sekyru a sestrojí si z papíru, dřeva a kovu, zabaleného v něm předmět, který hodí lichvářce dobytu a zatímco jej bude rozbalovat, zabije ji zezadu sekyrou. Tento plán se mu vydaří, ovšem když hledá truhlu s cennostmi, tak ho spatří lichvářčina sestra Lizaveta, a tak je nucen ji zabít také.
Ve chvíli, kdy zahlazuje veškeré stopy, přichází dva muži. Je zamčeno a tak se vydají pro domovníka, aby jim dveře otevřel, toho Raskolnikov využívá a uniká."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24779
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse