Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Francois Villon: komentář k tvorbě

Francois Villon: komentář k tvorbě

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce, která komentuje a hodnotí dílo Francoise Villona, nejprve krátce mapuje autorův život. Zamýšlí se dále nad myšlenkou objevující se v jeho skladbách, a to že chudoba omlouvá chování. Uvažuje poté o rysech renesance a vyjadřuje k nim svůj názor a probírá a hodnotí některá témata Villonovy tvorby. Převažující část práce ovšem zaujímají texty vybraných Villonových skladeb.

Obsah

1.
Život, osobnost a dílo F. Villona
2.
Zamyšlení nad tím, zda chudoba omlouvá chování
3.
Některé rysy renesanční tvorby a jejich hodnocení
4.
Dvornost vůči ženě ve Villonově díle
5.
Téma pomluv a rozloučení se se světem
6.
Závěr
7.
Texty vybraných Villonových skladeb
7.1.
Balada o paních dávných časů
7.2.
Balada pro milou
7.3.
Balada pro Roberta D’Estouteville
7.4.
Dobrá rada ztracencům
7.5.
Balada závěrečná
7.6.
Balada pro vévodu Orleánského
7.7.
Malá závěť

Úryvek

"Nejprve pár informací o autorovi :
Neznáme přesný rok narození ani úmrtí, s jistotou lze říci, že zemřel po roce 1463. Pocházel z chudé rodiny a vychován byl u svého strýce, po němž si změnil příjmení. Strýc mu umožnil studium na pařížské univerzitě, kde získal titul bakaláře a později i mistra. Záhy se dostal do konfliktu se společností a musel opustit Paříž.
Na rozloučenou napsal roku 1456 Odkaz , u nás známý jako „Malý Testament „. Po útěku z Paříže žil u dvora vévody Karla Orleánského jako jeden z dvorních poetů.
Později byl opětovně vězněn, dokonce odsouzen k smrti, ale podařilo se mu získat milost. Tak se mohl v roce 1641 vrátit do Paříže a napsat své stěžejní dílo„Velká závěť „ / Le testamente / .
Jeho osobnost popisovala Jarmila Loukotková v díle „Navzdory básník zpívá“ / a byla i jednou z překladatelů „Velké závěti“ /, stal se také inspirací pro postavu tribuna lidu v „Baladě z hadrů“ od Voskovce a Wericha.

Měla jsem příležitost přečíst si obě jeho díla, vskutku velmi zajímavá, svérázná a originální. Sama sice nejsem bohémský typ člověka, ani jsem nezažila podobné životní podmínky, ale to určitě není bezpodmínečnou nutností k porozumění a vcítění se. Časy se mění, emoce a reakce lidí zůstávají navzdory času přibližně totožné. Možná jen postupem modernizace a přetechnizovanosti „není v módě“ citlivost. Nehodlám se tu však zdržovat sentimentálním dílem , ale výtvorem smyslného renesančního stylu. Osobně dávám přednost realismu a romantismu, ale četla jsem i některá další díla z renesanční doby / F. Villona poprvé / . Ze všeho nejdříve bych ráda upozornila na skutečnost, jež mne v díle zaujala, a to, že básník„omlouvá“ svoje chování chudobou.

To logicky vede k dedukci bohatství = vždy štěstí a chudoba = vždy neštěstí. Je to poněkud „krátkozraký“ omyl. Kdo to tvrdí, buď byl vždy pouze chudý a nemůže tedy objektivně posuzovat opak a o bohatství sní jako o „pohádce“ , „zázraku“, který „vše vyřeší“. Bohužel, z velké části je to iluze. Je nediskutovatelné, že za peníze lze koupit mnoho věcí, však dost toho také koupit nelze / zdraví, radost, přátelství - nemyslím onen falešný obdiv – spíše vynucené pokrytectví, ale i skutečnou, upřímnou sympatii / . Možná lze vyrazit s kreditkou na nákupy a dostanete pár úsměvů prodavačky jako bonus zdarma, ale to není „to pravé ořechové“ -.“Nechudý“ člověk má také mnohem více nepřátel než přátel, a i u těch často uvažuje, zda kdyby „neměl ani floka“, neutekli by od něho jako od malomocného.
Takže, mít „jen“ peníze, je od života strašně málo, ač v něčem výhoda.
Můj názor také je, že když člověk má skutečně charakter, ani chudoba, ani bohatství ho „ nezkazí“. Lidská rozhodnutí činí a svou zodpovědnost nese každý dospělý a soudný člověk sám za sebe, a svádět to na okolnosti zavání slabošstvím.
Každý se v životě potýká s různými nevýhodami a překážkami, nikdo nemá ve všem štěstí / snad ne ani smůlu/ a udělat ze sebe „oběť“ kvůli jednomu pechu je zbabělost. Vždy záleží na onom člověku, jaký postoj k dané situaci zaujme. Na renesanci obdivuji úctu k rozumu / jenž je kromě schopnosti používat řeč a cítit emoce, hlavním důkazem lidskosti/ , odklon od patetických dogmat a fantazie víry, i tu vtipnost a optimismus .Život je beztak vážná věc -
a trocha veselí neškodí , ale vše má své světlo i stín. Někteří z autorů to s „rozumnou zásadovostí z vlastní humánní. iniciativy“ / ne kvůli Bohu , jako v gotice / , moc nepřeháněli a veselost vyústila ve vulgaritu. Inspirováni antickým Epikurem a na protest středověké askezi vše potlačované rozbujelo až o něco víc než obvykle.
/Každý styl- to už je jeho podstatou – něco zveličuje a zdůrazňuje./
U jednotlivých autorů je to patrné méně či více, Dante ve své „Božské komedii“ hříšnost ještě odsuzuje, zvlášť „ 7 smrtelných hříchů“ / pýchu, obžerství, zahálku, hněv, závist, lakomství a smilstvo /. Naopak rozverný Boccacio to bezstarostně „pustil z hlavy“a všechno obrací v žert a nevázanost, často až „nemravnost“. I Shakespeare vložil do úst svých „lidových“ postav /chůva/,Falstaff, řemeslníci ve „Snu noci Svatojanské“/ jadrnější mluvu, ale spolu s protikladem v ostatních „kultivovanějších“ postavách. – Inteligent nechť si domyslí,hlupák pochopí jen to, co je psáno „natvrdo“. Což je ale s ohledem na zdůrazňování rozumu poněkud paradoxní. Myslím, že i nadávat lze slušně – bez vulgarit, jenže každý má odlišný názor na to, co už je vulgární a co ještě ne, pro někoho je už zdvořilost pokrytectvím /smutné, ale i takoví lidé existují / ."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25413
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse