Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Karel Hynek Mácha: život a dílo

Karel Hynek Mácha: život a dílo

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ve své první části sleduje životní osudy Karla Hynka Máchy a shrnuje jeho literární činnost. V dalších pasážích představuje děj a motivy skladby Máj a zmiňuje se o jejím jazyce, významu i kritice. Poté seznamuje s pokusy o rekonstrukci Máchovy podobizny a blíže rozebírá příčinu jeho smrti. Práci uzavírají ukázky z Máchova díla.

Obsah

1.
Život
1.1.
Studia
1.2.
Lori, cestování
1.3.
Literární činnost
2.
Máj
2.1.
Děj, motivy
2.2.
Význam, jazyk, kritika
3.
Podoba opravdu neznámá?
4.
Na jakou nemoc zemřel K. H. Mácha?
5.
Ukázky z děl
5.1.
Víra, naděje, láska, důvěra
5.2.
Citáty
5.3.
Deník mnichův

Úryvek

"Představitel českého romantického básnictví a jeden z nejslavnějších českých básníků se narodil 16.listopadu v Praze na Újezdě.Otec byl mlynářský pomocník,matka pocházela z muzikantské rodiny a syn po ní zdědil hudební vnímavost.Jeho kmotrem byl Ignác Majer, po němž získal své jméno – Hynek.Záhy po Hynkově narození se rodina postižená státním finančním krachem (1811) přestěhovala do chudé čtvrti poblíž kostela sv. Petra,kde Mácha prožil dětství a chlapectví.Chodil do svatopetrské farní školy,v letech 1824-30 do novoměstského gymnázia.V té době si jeho otec otevřel na Dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí) krupařství,ke kterému patřil i byt.To už měl Mácha za sebou první básnické pokusy v němčině označené v rukopise jako Versuche des Ignaz Macha.(1829).Jsou to převážně romanticky laděné básně vzniklé při školním studiu literatury.Roku 1832 ukončil Mácha filozofii a pod vlivem Jungmannových přednášek začal psát také české verše uveřejňované většinou v časopisech.První otištěná Máchova báseň byla Svatý Ivan (Večerní vyražení,1831).V té době Mácha,podobně jako většina ostatních studentů neskrýval své sympatie k povstání Poláků proti ruskému carskému útisku i k ostatním revolučním hnutím v Evropě.Účastnil se rozvíjejícího se českého společenského života,poznal mnoho nových přátel,např.Karla Sabinu,Eduarda Hindla, K.J.Erbena,příštího probošta Václava Štulce,operního pěvce Jana Píška atd. hrál v ochotnických divadelních představeních ve Stavovském i Kajetánském divadle a patřil do skupiny spolupracovníků J.K.Tyla .
Zde se,již jako student práv,seznámil v zimě 1833 s Eleonorou Šomkovou,tehdy sedmnáctiletou dcerou pražského knihaře z Truhlářské ulice.Láska mezi Hynkem a Lori probíhala v bouřlivých zvratech ,
jak o tom svědčí básníkův deník z roku 1835.
Krásná,ale příliš mladičká dívka nemohla pochopit Máchovy umělecké plány a jeho neklidného ducha,on sám vztah komplikoval chorobnou žárlivostí a podezíravostí.Z dusné atmosféry nesourodého vztahu unikal Mácha rozchody a cestami s přáteli nebo do přírody,ale vždy se vracel,přitahován k Lori její krásou.Cestování velmi často vyplňovalo jeho volný čas,ponejvíce cestoval pěšky,s přáteli nebo i sám podnikal daleké výlety na osamělé hrady a zříceniny ,do divoké přírody,k rozeklaným skalám,k tajemným jezerům. I v tom se projevil změněný vkus doby,neboť‘ usedlým měst‘anům třicátých let stačily pohodlné procházky za městské hradby,kde se v blízké hospůdce ctihodná rodinka nají a napije aby se v poklidu vrátila domů do útulné idyly.Máchu naopak láká dálka,opájí se prostorem,výškou hor,prospí se v hradních zříceninách, podniká pěšky cestu přes alpské vrcholky až do severní Itálie a Benátek.Dojmy z cest a usilovné vzdělávání urychlují jeho intelektuální a umělecké zrání.Má sice dost přátel,kteří jej obdivují a jimž chce imponovat i výstředním oblečením,často je však odrazuje arogantním chováním a cítí mezi nimi svou odlišnost a osamění.Studuje také Kantovy a Hegelovy názory a čte literaturu cizích spisovatelů (Goetha, Shakespeara,Mickiewicze,Scotta a zejména Byrona.)
Jeho první próza – s historickou tematikou – Křivoklad (1834) první díl zamýšlené tetralogie Kat (Vyšehrad,Valdek,Karlův Tejn) z doby Václava IV. Je v podstatě promítnutím autorova subjektu do historických dějů a postav.Podobný ráz mají i zlomky dramat s historickými náměty Bratři,Král Fridrich,Boleslav Bratrovrah.usilující po vzoru Shakespeara a Schillera zachytit opakující se problematiku boje o moc v lidských vztazích.V některých básních je výrazně viditelný typický rozpor snu a skutečnosti jejž romantikové velmi intenzivně prožívali.Tento rozpor nabývá u Máchy osobité povahy,utvářený jednak společenskou atmosférou pokročilého stadia národního obrození,jednak zklamáním z idealizace jeho partnerky, které bylo stupňováno jeho velkou žárlivostí.V tak relativně nepříznivých podmínkách vznikly básně Budoucí vlast (1833),Těžkomyslnost,Noc,próza Pout‘ krkonošská,a prózy zamýšleného cyklu Obrazy ze života mého,z nichž byly realizovány jen dvě, Večer na Bezdězu s popisem cestovních dojmů a Marinka,dojemná povídka o životě pražské chudiny ze čtvrti Na Františku.Umělá kompozice této prózy se podobá kompozici opery : je tu „ouvertura“ (předehra) dvě dějství oddělená mezihrami ( veršovanými intermezzy) a finále ( rovněž veršované)."

Poznámka

Práce obsahuje drobnou ilustraci.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24722
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse