Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Michail Bulgakov: Psí srdce

Michail Bulgakov: Psí srdceKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Michail Bulgakov

Životopisy spisovatele: Michail Bulgakov

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce zachycuje děj novely Michaila Bulgakova Psí srdce, která se odehrává po socialistické revoluci.

Obsah

1.
Děj

Úryvek

"Psí srdce
Bulgakov Michail
Kratší novela Psí srdce je příběhem s prvky sci-fi, odehrávajícím se ve stejné době jako většina Bulgakovových děl, tedy těsně po socialistické revoluci.
Začátek příběhu je vyprávěn z pohledu psa, který se toulá po zimní Moskvě a shání jídlo nebo trochu tepla. Nakonec mu přeje štěstí a potká slavného profesora, který si ho všimne a dá mu kousek salámu. Pes potom dostává další salám a jde za novým pánem až do jeho bytu. Bobík (tak byl pes profesorem pojmenován) se těší na pohodlí, lásku a jídlo, jichž se mu také v hojné míře dostane. Profesor a jeho služka Zina se o Bobíka dobře starají, krmí ho a léčí mu rány utržené na moskevských ulicích.
Za profesorem často přicházejí pacienti i pacientky, kteří neskrývají nadšení z výsledků jeho pokusů a ochotně se od něho nechávají léčit netradičními metodami, jakými jsou například léčba neplodnosti voperováním opičích pohlavních žláz apod. S Bobíkem má však profesor zcela jiné plány. Když pes nabere ztracené síly a úplně se zotaví, rozhodne se profesor ve spolupráci s mladším kolegou provést náročnou operaci, při které psovi voperuje mužskou hypofýzu a pohlavní orgány. Pes operaci přežije a začne se pomalu zotavovat.
K profesorově údivu se ze psa začne postupně stávat člověk. Postupně se naučí mluvit, chodit, oblékat se a žít jako člověk. Jeho tělo se proměňuje, zvětšuje, vypadává mu srst, zkrátka se z něj stává téměř obyčejný člověk. Je však velice hloupý, hrubý, drzý, agresivní, podlý a zbabělý. Mezi lidmi si nechává říkat Bobikov, nedokáže se však zbavit některých psích zvyků. Začíná ohrožovat své okolí, kouří a je téměř neustále opilý, krade v profesorově bytě a jsou s ním neustále problémy. Profesor se musí rozhodnout, co dál.
Mezitím se Bobikov přidá k revolučním dělníkům a hodlá bojovat za (svá) lidská práva, především však v revoluci vidí příležitost, jak se obohatit a snadno dosáhnout vysokého postavení a úcty. Profesor je zděšen a rozhodne se, že Bobikova ještě jednou podrobí náročné operaci: spolu s asistentem mu hypofýzu opět vyoperuje. Bobikov (vlastně už zase Bobík) operaci přežije a postupně se z něj opět stává pes, hodný a poslušný."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5162f34de116e.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
M_Bulgakov_Psi_srdce.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse