Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > První a druhá světová válka v literatuře - maturitní otázka

První a druhá světová válka v literatuře - maturitní otázka

Kategorie: Maturitní otázky z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá odrazem první a druhé světové války v literatuře. Popisuje vliv první světové války na evropskou, ruskou, americkou, a českou tvorbu. Charakterizuje protifašistickou literaturu. Věnuje se vývoji literárních děl během druhé světové války u nás, i ve světě.

Obsah

1.
První světová válka
1.1.
Evropská literatura
1.2.
Ruská literatura
1.3.
Americká "ztracená generace"
1.4.
Česká literatura
2.
Protifašistická literatura
3.
Druhá světová válka
3.1.
Světová literatura
3.2.
Česká literatura

Úryvek

"První světová válka
Ohlas první světové války v literatuře byl tak silný, že vznikl nový termín – válečný román, válečná próza. I když se v historii odehrála řada válek, dosud nikdy nebyly společným zážitkem mnoha národů tak jako v letech 1914-1918.
Někteří nacionalističtí spisovatelé válku nejprve oslavovali. První protiválečný román Oheň napsal Francouz Henri Barbusse. Po skončení 1. světové války se k otřesným zážitkům, které prožili na vlastní kůži, vrátili další autoři – např. R. Rolland (Petr a Lucie), E. M. Remarque (Na západní frontě klid), E. Hemingway (Sbohem, armádo).
-Evropská literatura - Barbusse (Oheň - vychází z vlastních zážitků, nemá ústředního hrdiny, podtitul Deník bojového družstva, sugestivní líčení utrpení a hrůz, autenticky zachycuje epizody ze života vojáků v 1. sv. válce, odpor k těm kdo válku rozpoutali a kdo ji vedou)
Rolland (Petr a Lucie - protiválečná novela se shakespearovským námětem, mezi 30. lednem a 29. březnem 1918, Petr Aubier, syn měšťanské rodiny, a Lucie, oba se do sebe zamilují bez ohledu na morálku rodičů a vrcholící válku, zahynou za náletu v troskách chrámu, založena na kontrastu hrůz války a vysněného světa dvojice milenců, problémů války a rozvíjející se lásky, vyznívá jako obžaloba nesmyslnosti války)
Remarque (Na západní frontě klid - Pavel Bäumer se pod vlivem nacionalistické propagandy přihlásí do armády, prodělává výcvik plný šikanování, zažívá zákopové boje, umírá stejně jako jeho přátelé z gymnázia, kniha líčí názorně a přesně válku se všemi jejími hrůzami v kontrastu s přirozenými hodnotami člověka, do popředí se ale dostávají jiné hodnoty – jídlo, spánek, možnost přežít nejbližší minuty, které jediné přehluší na chvíli válečné šílenství)
A. Zweig (Spor o seržanta Gríšu – součást osmidílného cyklu Velká válka bílých mužů s protiválečným zaměřením, popisuje popravu ruského zajatce)
-Ruská literatura – téma VŘSR, Michail Šolochov – Nobelova cena, Tichý Don – tetralogie z historie knížectva za 1. sv. války a občanské války, zpracováno i jako opera, Rozrušená země – o kolektivizaci po říjnové revoluci, drsný obraz skutečnosti, Alexej Tolstoj – emigroval do Paříže, Křížová cesta – líčí osudy ruské inteligence za první světové války a zejména v době revoluce. Sergej Jesenin – Anna Sněgina – poema o občanské válce, řeší téma revoluce, do nějž je zapleten milostný příběh
-Americká „ztracená generace“ – skupina amerických autorů 20. let 20. století, poznamenáni otřesem 1. světové války, vystřízlivění z tzv. amerického snu, zklamání, skepse, deformace společenských a lidských hodnot, východiska hledána v útěku do přírody nebo kultury, apatie, neschopnost navázat na dřívější vztahy, hrdinové nenachází zakotvení = ztracenost – Hemingway - dobrovolníkem na italské frontě, ovlivněn skupinou umělců kolem experimentální spisovatelky Gertrudy Steinové, cestoval (Afrika, Kuba, Španělsko,…), trpěl depresemi, spáchal sebevraždu, fascinace krajními životními situacemi, motiv ztracenosti a vykořeněnosti, tzv. metoda ledovce – úsporný, „novinářský“ styl, eliminoval zbytečné a vedlejší popisy, především dialogy (Komu zvoní hrana - z občanské války ve Španělsku, Robert Jordan má s pomocí partyzánů vyhodit do vzduchu klíčový most a znemožnit tak přísun nepřátelských sil, most je zničen, při ústupu do bezpečí zůstává na místě zraněný Jordan a očekává nepřítele, aby ho na čas zastavil, v bezvýchodné situaci, před smrtí si uvědomuje krásu života a smysl boje pro něj, ve 3 dnech, zamiluje se do šp. dívky Marie, Sbohem, armádo - čerpá ze zážitků z italské fronty, příběh lásky am. vojáka a anglické ošetřovatelky) +
(William Faulkner – jih USA, prostředí bělošské aristokracie a černošských otroků a potomků indiánů, zúčastnil se 1. světové války jako pilot - jižanská sága – yoknapatawský (fiktivní) okres, dějové odbočky, komplikovaný, chaotický způsob vypravování, např. Absolone, Absolone!; F. S. Fitzerald – autor jazzového věku, am. společnost 20. – 30. let - „mluvčí“ americké mládeže, ostrý postoj vůči zprofanovanému a pokryteckému světu dospělých - Velký Gatsby (zapadá do galerie postav jako Balzakův Rastignac, touží po lásce, po vyšších příčkách spol. žebříčku, podřizuje tomu vše, tzv. selfmademan), Něžná je noc)"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14999
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse