Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Rysy modernismu v Camusově Cizinci

Rysy modernismu v Camusově Cizinci

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce, hledající modernistické rysy v románu Alberta Camuse Cizinec, na úvod vymezuje pojem filosofického a literárního existencialismu, k němuž je dílo řazeno. Krátce se poté zmiňuje o přijetí Cizince a srovnává jeho hlavní postavu, Mersaulta, s Dostojevského Raskolnikovem. Jádro práce vytyčuje obsahové i formální znaky modernismu a ukazuje jejich výskyt v Camusově románu. Odtud se autorka přesunuje k událostem, jež ovlivnily sepsání Cizince, Mersaultovu obrazu v očích kritiky a v závěru rozvádí vybrané zajímavé momenty knihy, nyní již bez souvislosti s modernismem.

Obsah

1.
Úvod
2.
Existencialismus jako filosofický a literární směr
3.
Cizinec
3.1.
Srovnání Mersaulta a Raskolnikova
3.2.
Modernistické rysy v Cizinci
3.2.1.
Forma vypravování
3.2.2.
Individuální kritická myšlenka
3.2.3.
Nemotivovanost činů postav
3.2.4.
Návrat k mytologii a starší literatuře
3.2.5.
Zpochybňování ustanovených hodnot
3.3.
Vlivy vedoucí k sepsání Cizince
3.4.
Mersault v očích kritiky
3.5.
Zajímavé momenty knihy
3.5.1.
Literární inspirace Cizince
3.5.2.
Mersaultův emocionální život
3.5.3.
Podstata hlavního hrdiny

Úryvek

"Modernistické vypravování je obvykle prováděno v první osobě, stejně jako v tomto díle, jelikož právě vypravování v ich-formě nabízí autorovi větší možnosti sebevyjádření postav a jejich vnitřního světa. Péter Nádas se vyjádřil o vnitřním světě Mersaulta takto: „Camus neupoutává čtenáře podrobnostmi individuální psychologie vypravěče, ale svými vlastními individuálněpsychologickými představami.“ Dle mého mínění zde Náras spatřuje příliš velké sepětí autora s hlavním hrdinou, i když jak se dozvíme později určité spojení Camuse s Mersaultem nelze vyloučit.
Podle Fokkemy je jedním z rysů modernistického díla právě ona individuální kritická myšlenka, která působí jako prvek odlišnosti. Individuální kritické myšlenky jsou hlavní jednotkou výstavby Mersaultova charakteru. Právě jeho kritické myšlenky jej vyčleňují ze společnosti, která není schopná jeho odlišnost přijmout. Na první pohled však Mersault působí jako ovce zastrčená v davu, malý úředníček, jehož jediným zájmem je vystřihování reklam z časopisů. Mersault žije obyčejný život, chodí se koupat do moře, tráví volný čas se ženou, které přislíbí sňatek, ačkoliv k ní necítí nic více než pouhou chvilkovou tělesnou náklonnost (poté, co je ve vězení, tak na ni velmi rychle zapomene).
Dalším z rysů modernismu je nemotivovanost činů postav. I v tomto ryse lze u Mersaulta pozorovat jisté paralely s modernismem. Vždyť jeho souhlas se sňatkem je pouze v daném momentě kývnutí na nabídku, nikoliv promyšlený čin. Totéž by se dalo říci i o vraždě, kterou spáchá: „ Vyhrkl jsem, že to bylo kvůli slunci, a přitom se mi trochu zamotala hlava a já si uvědomoval, jak směšně vypadám“ . Nemotivovanost činů a nepotřeba se ospravedlňovat jsou rysy modernismu, které jsou v Cizinci velmi výrazné.
Návrat k dějové linii a motivům z mytologie a starší literatury. Eva Beránková píše v doslovu k Cizinci: „ Celé narativní schéma totiž systematicky kopíruje fatalismus antických mýtů“ . Autorka doslovu spatřuje mytický rytmus i ve scéně vraždy, konkrétně: tři setkání s Araby, symbolický spor o pramen a závěrečný souboj titánů, v němž moře i slunce Mersaulta zrazuje v protivníkův prospěch a hrdina v sebeobraně zabíjí.
Tendence ke zkoumání a kritizování jakýchkoliv ustanovených hodnot. Novelu nelze zobecnit jako boj proti soudní mašinérii, ale tyto hodnoty jsou zde zřetelné a nelze je ani opomenout. Společnost hrdinu odsuzuje proto, že „pohřbíval matku se srdce zločince“, nikoliv proto, že zabil. V soudním procesu je Mersault souzen především za svou bezcitnost, kterou projevil na pohřbu matky. Společnost se cítí Mersaultem ohrožena, poněvadž jim dává jasně najevo, že je nebere příliš vážně.
Camus byl celoživotním bojovníkem za zrušení trestu smrti, což bylo dáno především třemi událostmi z jeho života. První z nich se stala ještě před autorovým narozením, kdy jeho otec navštívil popravu. Místo očekávaného zadostiučinění však pocítil odpor a celý život odmítal o této události mluvit.
Další událostí byla veřejná poprava vraha Weidemenna, která se konala už v době, kdy měl Camus rozpracovaného Cizince. Na tuto popravu se přišlo podívat tolik lidí, že následující tresty smrti přestaly být vykonávány na veřejnosti.
Poslední neméně důležitou událostí, která ovlivnila autora k napsání této novely, byla jeho novinářská činnost a návštěvy soudních přelíčení. Lze si všimnout, že během procesu Mersault spozoruje novináře v šedém obleku a má pocit jako by viděl sám sebe: „ (...) ze všech nejmladšího, v šedém flanelovém obleku s modrou kravatou, který pero nechal ležet před sebou a díval se na mě. V jeho lehce nesouměrném obličeji bylo vidět jenom dvě neobyčejně jasné oči, které mě pozorně zkoumaly, ale nevyjadřovaly nic, co by se dalo vyslovit. Měl jsem pocit, jako bych se na sebe díval já sám.“"

Poznámka

Citace jsou v textu zvýrazněny kurzívou.
Práce není výrazněji členěna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23125
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse