Logo Čtenářský-deník.cz

 • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
 • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Styl fejetonů Haliny Pawlowské

Styl fejetonů Haliny Pawlowské

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o práci, která se věnuje literárnímu rozboru fejetonů Haliny Pawlowské a její pozice "na hraně" mezi literaturou populární a uměleckou. Součástí práce jsou mimo tohoto hodnocení také biografické údaje Haliny Pawlowské, představení některých jejích prací a ocenění, která za ně získala. Opominuta není ani kritika její osoby ať už jako spisovatelky nebo mediálně známé osobnosti.

Obsah

1.
Spisovatelé „na hraně“ mezi populární a uměleckou literaturou
2.
Fejetonistka Pawlowská
3.
Úloha autenticity
4.
Význam biografického autora pro zvídavého čtenáře
5.
Titul – reklama na knihu
6.
Pozice tematicky vyhraněných fejetonů Haliny Pawlowské
7.
Jazyk a kompozice fejetonů
8.
Názory a kritiky – Polarita kritik...
9.
Životopis (medailon)
10.
Čtenář chce vědět vše
11.
A nyní Halina Pawlowská o sobě
12.
Fenomén Halina

Úryvek

"Úloha autenticity

Co se autorské role týče, představuje Halina Pawlowská postoj spíše epický, i když je u ní jistě nutné doplnit, že se specificky jedná především o postoj humorný až ironický. Jakožto spisovatelka interpretuje svět a život tak, jak jej vidí a prožívá; jedná se tedy o způsob autoprezentace s velmi výraznými rysy autobiografičnosti. Právě to je dáno i žánrem fejeton.
Je možné, že ostatní čtenáři namítnou, že se na stránkách jejích knih setkáváme zcela zřejmě s úplnou autobiografičností, jelikož jejich hlavním sdělením se zdá být vlastní životopis autorky psaný jakousi deníkovou formou – a jeho věrohodnosti napomáhají velkou měrou se shodující údaje týkající se manžela, matky a otce, jmen dětí a jejich věku, bydliště v centru Prahy a především různých dalších a neméně známých aktivit Haliny Pawlowské. A jak už jsem výše zmínila, je také známo, že si autorka „svoje“ příběhy ve velké míře „půjčuje“ od svých blízkých i méně blízkých přítelkyň a známých, od hostů ze svých pořadů a ráda se také nechává inspirovat životem našich celebrit, které už dlouhé roky sleduje bystrým okem šéfredaktorky společenských časopisů. Příběhy jsou však málokdy obyčejné; Pawlowská totiž zbožňuje vše s alespoň lehkým náznakem bizarnosti.

Z rozhovoru na idnes.cz: Vyprávíte a píšete zvláštní historky. „Mám kamarádku a ta má manžela...“ Vy musíte mít tisíce kamarádek!
Kamarádek mám pár, ale historek tisíce. Většinou se snažím říkat to, co se opravdu stalo. A když už nevím, tak to nějak zkroutím. Existují takové knihy podivných příběhů, ze kterých si nechávám psát rešerše. Třeba že jedna žena v Hyde Parku zemřela proto, že jí sjel blesk po drátě podprsenky...

Vztah mezi mediální sebeprezentací a literárním sebevyjádřením spisovatelky nepochybně existuje. Otázkou ale zůstává, kolik opravdovosti ze sebe Pawlowská skutečně vydává v médiích a kolik toho prezentuje na stránkách svých knih.
Jan Lukeš, který kritizoval Pawlowské pořad V žitě se vyjádřil k polaritě jejího působení, jež probíhá nejprve prostřednictvím vlastního pořadu, díky kterému na počátku 90. let zaujala, a až poté skrze vydané knihy ( LN, 16.7.1994):
„V jejích prozaických pracích zůstává smysl pro stručnost až aforistickou lapidárnost, a póza toho, kdo musí být stále takříkajíc „in“, je tu nahrazena upřímnou zpovědí, jež mnohdy šokují svou intimitou.“
Iluze člověka, který se nám představuje ze všech stran bez sebemenšího ostychu, je dokonalá. Halina Pawlowská je však natolik velká profesionálka, že umí oddělit práci a soukromí, ačkoli to tak na první pohled nevypadá. Víme sice o její rodině a přátelích takřka všechno, ale vídáme je se stejnou samozřejmostí jako o nich slyšíme a čteme? Kolikrát kdo za ta léta viděl např. konkrétně manžela Pawlowské?
Těžko říct, do jaké míry autenticitu předstírá. Míra totiž není důležitá. Mnohem důležitější je její úloha. Je to prostě hra, kterou hraje se svými čtenáři. Nikdo tak přesně neví, nakolik se Pawlowská a její fejetony navzájem prolínají a objasňují.
Nakonec jsem ale usoudila, že její knihy opravdu nemohou být úplnou autobiografií. Není to možné, vezmeme-li v úvahu počet dosud vydaných knih, protože všechny ty příběhy Pawlowská nemohla stihnout ani prožít, ani je vyslechnout. Možná, že si někdo také může říci: „Kdo by zveřejňoval s ohledem na svou rodinu všechny ty intimní detaily popisující vztahy s tak vysokým počtem mužů vyskytujících se na stránkách těch útlých knih!?“ Myslím, že právě s tímto záměrem spisovatelka své mikro-příběhy píše. Ostatně voyerství má ( masový ) čtenář rád a ona ho dokáže uplatnit se vkusem a ( rádoby ) reflexí. Kulturně je to tedy přijatelnější než číst bulvární deníky.
Nic se nemá brát smrtelně vážně a ničemu bychom tedy neměli příliš věřit. Čtenáři na její hru s radostí přistoupili a vyhledávají a zkoumají, co je ještě pravda a co už fikce. Sama autorka chtěla, abychom její knihy brali pokud možno s nadhledem, a to se jí, myslím, docela dobře daří."

Poznámka

Práce by potřebovala přehlednější strukturu a bližší rozčlenění jednotlivých kapitol a postrádá seznam použité literatury.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera8820
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse