Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Symbolismus v literatuře - výklad

Symbolismus v literatuře - výklad


Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o vypracovaný text výkladu v hodině, který je zaměřený na symbolismus v literatuře. V práci jsou představeni hlavní zástupci ze světa i českého prostředí spolu s jejich hlavními díly.

Obsah

1.
Úvod – pojem symbolismus
2.
Symbolismus ve světové literatuře
a) Arthur Rimbaud
b) Charles Baudelaire
c) Paul Verlaine
d) Stephan Mallarmé
3.
Symbolismus v české literatuře
a) Otokar Březina
b) Antonín Sova
c) Karel Hlaváček
4.
Závěr – shrnutí symbolismu

Úryvek

"Arthur Rimbaud, francouz, kterého vychovala jeho přísná a velice nábožensky založená matka. V 16 letech utekl do Paříže, kde se seznámil s Verlainem, se kterým se toulal po Evropě a měl s ním i homosexuální vztah. Mezi jeho díla patří sbírky Básně, Iluminace, básně Spáč v Úvalu a další. Ve své nejznámější básní Opilý koráb, stylizované jako výpověď korábu, který vypluje na moře a jeho posádka zmizí a on je volný a zmítá se v bouři až nakonec zatouží po domovině, symbolizuje básníka, který se zmítá v moři poezie a života jako koráb.
Rysy symbolismu se objevují v díle dalšího z prokletých básníků Charlese Baudelaira. Měl neradostné dětství – neshody s otčímem. Živil se jako lit. kritik a žil bohémským životem – holdoval alkoholu, drogám a sexu, což se mu stalo inspirací stejně jako jeho zážitky z cestování, např. Indie. Opovrhoval měšťáctvím, společností, sentimentalismem a romantismem, boří normy a svými díly šokuje. K jeho dílům patří sbírka Květy zla, kde se mimo jiné vyjadřuje i o umění, že má zobrazovat skutečnost ve všech jejích podobách. Baudelaire zde nehledá krásu v krásných věcech, ale v šerednostech. V básni Zdechlina se zamýšlí nad životem a smrtí a uvažuje o tom co bylo, do jisté míry bere smrt jako jinou formu života (procesy rozkladu na mrtvole). Ve své básni Vztahy se zabývá smysly a jejich vnímáním a chce aby si i čtenář užil tyto vjemy co nejsilněji."

Poznámka

V úvodu autorka čerpala ze stránek české Wikipedie z hesla Symbolismus.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45bbc3c6bceeb.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Symbolismus.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse