Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Vize společnosti budoucnosti A. Huxleye a její paralely se společností dnešní

Vize společnosti budoucnosti A. Huxleye a její paralely se společností dnešní

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury, Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s vizí společnosti budoucnosti obsažené v antiutopickém románu Aldouse Huxleye Konec civilizace a dává ji do srovnání s některými rysy společnosti dnešní doby. Nejprve vystihuje klíčové charakteristiky uspořádání společnosti a lidského chování v Huxleyově podání, zejména přísně hierarchickou sociální strukturu a snahy o všeobecnou stabilizaci poměrů. Poté ukazuje, které společenské jevy zachycené v románu se v dnešní době prosazují: krize rodiny, pokles zájmu o klasické kulturní dědictví či segregace ve vzdělávání. V závěru se autorka zmiňuje o drobných nepřesnostech v knize či její rovině politické satiry.

Obsah

1.
Úvod
2.
Podoba společnosti v Huxleyově románu
2.1.
Stabilizace všech oblastí společenského života
2.2.
Výchova
2.3.
Společenská struktura a její udržování
2.4.
Blahobyt, požitky a citové vztahy
2.5.
Postava divocha
3.
Paralely mezi Huxleyovou vizí a společností dneška
3.1.
Vzrůst spotřeby drog a psychofarmak
3.2.
Krize rodiny a promiskuita
3.3.
Pokles zájmu o klasické kulturní dědictví
3.4.
Segregace ve výchově
4.
Politická satira a odborné nepřesnosti v knize

Úryvek

"Anglický spisovatel, filosof a sociolog Aldous Huxley tuto knihu napsal před osmdesáti lety, v roce 1931, jako antiutopii, tedy představu o budoucím světě, o tom, jakým by náš současný svět nikdy neměl stát. Právě proto je dnes velmi zajímavé porovnat, jak se svět za osmdesát let změnil a – bohužel – v mnoha případech se velmi značně přiblížil Huxleyovu antiutopii.
Děj Huxleyova příběhu se odehrává v roce 632 po F (jako F je zmiňován buď Henry Ford nebo Sigmund Freud), tedy ve 26. století podle našeho letopočtu. Společnost budoucnosti je stabilizovaná, na celé planetě žijí jen dvě miliardy lidí; tento relativně nízký počet dovoluje, aby každý měl vysokou životní úroveň. I ekonomika je stabilizovaná, výroba odpovídá spotřebě; to je umožněno tím, že každému občanovi je zákonem uloženo spotřebovávat relevantní množství výrobků a služeb.
Ještě dál ovšem zachází Huxley ve své sociologické vizi. Aby společnost mohla být stabilní, musí nutně mít tvar pyramidy; zároveň je však třeba zabránit možným sociálním otřesům, kdy by „nižší“ chtěli změnit své postavení. Tomu podle autora brání „predestinace“, která začíná již prenatálními zásahy ovlivňujícími především inteligenci (a některé další tělesné parametry), a hlavně velmi intenzivní výchova vedoucí k tomu, že jedinec se zcela ztotožní se sociální pozicí, která mu byla společností přidělena. Huxley popisuje velmi „moderní“ metody výchovy, hypnopedii a „neopavlovské podmiňování“. Výchovou jsou jedinci také vedeni k získání určitých „spotřebitelských“ návyků – poškozené věci se nemají opravovat, nýbrž vyhazovat („Když jehlou píchnu, vždycky si vzdychnu“), není povoleno zavádění žádných nových „sportů“, které by neměly složitější (a nákladnější) vybavení než poslední povolený atd.
Společnost tak sestává z relativně malého počtu „alf“, což jsou lidé s „vysokoškolským vzděláním“, vědci, vedoucí pracovníci různých institucí a tvůrčí umělci, „bet“, což jsou „středoškoláci“, zastávající práci odpovídající jejich úrovni vzdělání, „gam“, což jsou kvalifikovaní dělníci a technici, „delt“, což jsou pracovníci s nižší kvalifikací, a z nekvalifikovaných pracovníků „epsilonů“. Díky své predestinaci a výchově jsou všichni se svojí sociální pozicí spokojeni – alfy proto, že jsou „nejchytřejší“, bety proto, že „nemusí pracovat tolik jako alfy“ atd. Zajímavou myšlenkou pak je „pěstování Bokanovského skupin“ identických „jednovaječných“ dvojčat (v tomto případě „mnohoterčat“) u nižších společenských kast; to má také napomáhat ke stabilitě společnosti.
Aby v knize příliš rušivě nepůsobila didaxe – autor musí čtenáři sdělit mnoho nových „faktů“ – využívá k tomu „exkurzi studentů“ do Ústřední londýnské líhně a střediska predestinace; lidé se podle Huxleye v budoucnosti nerodí, nýbrž jsou pěstováni z vajíček získaných hormonální stimulací chirurgicky odebraných vaječníků. Právě při tomto procesu jsou umělými zásahy (hypoxií, přidáním alkoholu do krevní náhražky) „predestinováni“ pro svoje budoucí kastovní zařazení. Toto rozdělení do kast je podle autora nezbytné; pokud by společnost sestávala pouze ze samých „alf“, nebyla by stabilní, nikdo by nechtěl vykonávat méně kvalifikované či podřadné práce. Pokud se náhodou některá „alfa“ nechce ztotožnit s tímto modelem společnosti, putuje do „intelektuálního azylu“ k sobě podobným na nějaký malý odlehlý ostrov, aby nenarušovala ideály „normální“ společnosti dané heslem Komunita – identita – stabilita. Huxley ústy svého hrdiny zcela jednoznačně popírá jakoukoliv „rovnost“ mezi lidmi vyjma „rovnosti biologické“, což ilustruje scénou, kdy vrtulník s jeho hrdiny prolétá horkým kouřem z krematoria; z horkého plynu již nelze zjistit, zda zpopelněný byl nejinteligentnější jedinec „alfa dvě plus“ či poloidiot „epsilon mínus“."

Poznámka

Zpracováno jako seminární práce do předmětu Sociologie. Text není výrazněji členěn.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22974
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse