Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Ostatní > Vrcholná díla naší obrozenecké poezie

Vrcholná díla naší obrozenecké poezie

Kategorie: Seminárky/referáty z literatury

Typ práce: Ostatní

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce rozebírá vrcholná díla básníků z doby národního obrození. U každé z osobností je nabídnut krátký životopis a obecná charakteristika spisovatelovy tvorby. Úvodní část je věnována Karlu Hynku Máchovi a dílu Máj. Nechybí rozbor díla z hlediska kompozice a jazyka. Poté se pozornost soustřeďuje na ohlasovou poezii Františka Ladislava Čelakovského. Z dalších obrozenců je zmíněn i Jan Kollár a jeho Slávy dcera. Dále je rozebrána Kytice Karla Jaromíra Erbena. Závěrečná část patří informacím o bojích o rukopisy.

Obsah

1.
Karel Hynek Mácha – Máj
1.1
Životopis
1.2
Charakteristika jeho tvorby
1.3
Máj a hlavní postavy
1.3.1
Kompozice Máje
1.3.2
Jazykové prostředky Máje
2.
František Ladislav Čelakovský
2.1
Stručný životopis
2.2
Ohlasová poezie
3.
Jan Kollár
3.1
Životopisné údaje
3.2
Slávy dcera
4.
Karel Jaromír Erben
4.1
Životopisné údaje
4.2
Kytice
5.
Rukopisy
5.1
Spory o původu památek

Úryvek

„Karel Hynek Mácha. Nejvýznamnější básník českého romantismu. Vytvořil dílo, které se svou hodnotou rovná dílům evropského romantismu. Jako umělec byl vlasteneckou společností nepochopen. Narodil se v Praze na Malé Straně (Dům u dvou slunců). Otec byl mlynářským pomocníkem, později krupař. Absolvoval gymnázium a studoval na FF, poté na právech. Vysokoškolská studia jako jediný z našich romantických básníků dokončil.
Mácha byl typickým romantikem. Zajímal se o četbu (díla autorů našich i cizích – např. Byrona, Goetha, Shakespeara), miloval přírodu – prošel pěšky velkou část Čech, zajímaly ho staré hrady, zříceniny, divoká příroda, místa nedotčená člověkem. Kvůli své povaze, touze odlišovat se často ztrácel přátele. Zajímal se o aktuální dění, sledoval průběh polského povstání r. 1830, pomáhal se svými přáteli polským utečencům. Angažoval se ve vlasteneckém hnutí. Hrál ochotnické divadlo v Kajetánském divadle na Malé Straně. Díky tomu se poznal s významnou osobností české kultury svým pozdějším názorovým soupeřem Josefem Kajetánem Tylem. Zde se také seznámil s Eleonorou Šomkovou (Lori), svou osudovou láskou. Dívka nechápala jeho umělecké sklony, docházelo mezi nimi často ke konfliktům. Peripetie vztahu, který byl poznamenán Máchovou přehnanou žárlivostí, zachycují básníkovy deníky, které šokují svou otevřeností (erotické i jiné skandální pasáže byly psány tajným písmem, které později rozluštil Jakub Arbes. V denících najdeme také záznamy snů, dojmů z cest, náčrty děl. Právnické povolání Máchovi slibovalo slušnou existenci a zajištění budoucí rodiny (s Lori měl syna Ludvíka, po jeho narození chystal svatbu). Nastoupil do Litoměřic jako advokátní praktikant, nakazil se cholerou, když pomáhal hasit požár (napil se znečištěné vody). V den, kdy měl mít svatbu, měl pohřeb. Jeho ostatky, které byly uloženy v Litoměřicích, byly převezeny r. 1938 do Prahy, když Němci zabrali území po Mnichovu.

Psal poezii a prózu. Nejprve tvořil německy, pak česky. Zapůsobila na něj lidová poezie. Jeho básně však přesahují ohlasovou tvorbu, jak ji známe z děl Čelakovského. Mácha se nesnaží lidovou poetiku důsledně napodobovat, klade důraz na výrazovou originalitu. Pro Máchovu tvorbu je příznačný protiklad snu a skutečnosti. Snil o svobodné vlasti, ale viděl kolem sebe nesvobodný národ, tlak policejního režimu. Snil o lásce „bez konce“, ale setkal se jen s přízemní kráskou. Ve svých básních se zabývá otázkami o smyslu života. Na život se dívá velmi pesimisticky, je rozčarován rozporem mezi svým ideálem a skutečností. Nevěřil v posmrtný život, člověk ze země vychází a po smrti se k ní zase vrací.

Máj - básník v ní řeší osobní traumata, ale především problémy nadčasové. Vztah jedince a společnosti, smysl života. Myšlenkově i originalitou formy překonává soudobou literární produkci. Děj básně je jednoduchý, je zatlačen do pozadí. Jarmilu svede Vilémův otec, Vilém svůdce zavraždí, aniž tuší, že je to jeho otec. Jarmila spáchá sebevraždu, Vilém je uvězněn a popraven. Vlastním smyslem básně jsou Vilémovy úvahy ve vězení. Uvažuje o své vině, dospěje k názoru, že za jeho čin nese odpovědnost celá společnost, která dopustila, že byl v dětství otcem vyhnán a stal se z něho loupežník. Tragédie Viléma a Jarmily se stává tragédií obecně lidskou (lidské společnosti). Uvažuje o smyslu života, jedinou jistotou po smrti je mu země. Ve 4. zpěvu se autor ztotožňuje s Vilémem, vzpomíná na své mládí, v závěru polituje s Jarmilou a Vilémem i sebe.“

Poznámka

Kapitoly týkající se Karla Hynka Máchy a Karla Jaromíra Erbena jsou stejné jako u práce Romantismus u nás a v Evropě.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20032
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse