Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Krušné Hory

Krušné Hory

Kategorie: Geografie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Pedagogická fakulta, Ústí nad Labem

Charakteristika: Seminární práce z geografie představuje Krušné hory. Jsou charakterizovány z hlediska rozlohy, polohy a kvality půdy. Dále autor popisuje Krušné hory z hlediska vodních toků, nádrží a podává souhrn informací o klimatu včetně přehledu emisí tohoto kraje. Poté práce představuje přírodu Krušných hor a podává přehled hlavních turistických zajímavostí.

Obsah

1.
Základní údaje
2.
Geologie a geomorfologie
3.
Pedologie
4.
Hydrologie
5.
Klimatologie
6.
Fauna
7.
Flóra
8.
Turistické cíle
Seznam použité literatury

Úryvek

„1. Základní údaje:
Krušné hory o rozloze 1607 km2 vstupují na území severních Čech od severovýchodu, tedy od sedla u Tisé (571 m) až k sedlu u Plesné (598 m), které je na jihozápadě. Krušné hory jsou 130 km dlouhé a jen 6 – 19 km široké. Tvoří státní hranici s Německem, kde jsou mírně skloněny směrem do Saska a prudce spadají do podkrušnohorského zlomu. Okresní města Sokolov, Karlovy Vary, Chomutov, Most, Teplice a Ústí nad Labem mají hlavní přínos z tohoto horského pásma.

2. Geologie a geomorfologie:

Krušné hory jsou součástí krušnohorské soustavy. Jsou tvořeny ukloněnou zemskou krou s plochými rozvodními liniemi terénu. Nacházejí se zde ojediněle sopečné kupy, hřbety a malé tabule.
Podle charakteru reliéfu se dělí na - Nejdeckou vrchovinu,
- Krajkovskou pahorkatinu,
- Klínoveckou hornatinu,
- Bolebořskou vrchovinu.
Vrcholy Krušných hor nemají horský ráz. Jejich povrch je zarovnaný a nad jejich úroveň přečnívají pouze osamělé vrcholy, suky tvrdších hornin. Spolu s čedičovou kupou Plešivcem (1028 m) a božidarským Špičákem (1115 m) vyčnívá nad okolí ještě nejvyšší hora Krušnohorského masivu – Klínovec (1244 m). Severně od Klínovce leží nejvyšší hora německé částí Fichtelberg (Smrčník, 1214 m). Většina vrcholů vytvořená krystalickými břidlicemi nebo hlubinnými vyvřelinami.
„Celkovou konfiguraci dokreslují ojedinělé sopečné vrchy, čedičové kupy či vypreparované sopouchy (Velký a Malý Špičák). Jejich bizarní tvary připoutávají pozornost turistů. Vznikly tak, že vyvřelý čedič se při tuhnutí rozpadl na typické sloupky odlučnosti (skála u Rotavy a čedičová žíla Boč u Stráže nad Ohří).“ (Janka: 1976)
„Jižní příkrý svah je rozčleněn hluboko zaříznutými údolími. Téměř všechna tato údolí mají při svém vyústění do Mostecké pánve vyvinuty nivy, které přecházejí v rozsáhlé náplavové podhorské kužely o mocnosti až 20 m.Vzájemným spojením náplavových kuželů s materiálem ze svahů se vytvořila geomorfologicky výnosná halda převážně pleistocenního stáří. Tento tvar není geomorfologicky jednotný, ale je členěn sestupně paralelními podélnými zlomovými svahy, z nichž nejvýraznější je svah okrajový. Rozhodující vliv na vznik jižního svahu měly neotektonické pohyby.“ (Němeček: 1983)“

Poznámka

Práce obsahuje mnoho citací.
Seminární práce Univerzity J.E. Purkyně z Pedagogické fakulty.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

  1. SMS platba (ČR) 45 Kč
  2. Platit kartou 38 Kč
  3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse

TOPlist