Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Andy McNab: Konečná stanice Bagdád

Andy McNab: Konečná stanice BagdádKategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Andy McNab

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text seznamuje s knihou Bravo Two Zero britského vojáka a spisovatele Andyho McNaba, která vyšla v Česku pod názvem Konečná stanice Bagdád. Práce stručně informuje o autorovi. Věnuje se nejen popisu děje a hlavní myšlence románu, ale také uměleckým a kompozičním prostředkům.

Obsah

1.
Úvod
2.
O autorovi
3.
Obsah
4.
Hlavní poselstvím románu
5.
Umělecké a kompoziční prostředky

Úryvek

"Pro rozbor knihy jsem si vybral dobrodružný román s vojenskou tématikou, román, který popisuje skutečný příběh osmi britských válečných hrdinů.

Autor knihy je britský voják speciálních jednotek SAS Andy McNab, řeckého původu, který se po tom co prožil, stal spisovatelem. McNab není jeho pravé jméno, ale pseudonym, který dodnes používá kvůli své bezpečnosti.
Příběh se odehrává v roce 1990 (v období invaze iráckých vojsk do Kuvajtu) na území Iráku, zpočátku popisuje akci vojenské hlídky SAS v terénu a posléze jejich pobyt v zajateckých táborech. Poslední z těchto táborů byl v hlavním městě Bagdádu.

Hlavní postavou příběhu je příslušník speciální jednotky SAS Andy.

Andyho našli jako nemluvně v igelitové tašce na schodech nemocnice Guys Hospital. Vyrůstal v Londýně u adoptivních rodičů. Otec pracoval v armádě, starší bratr, na nějž měl Andy hezké vzpomínky, se stal královským střelcem. Útěky z domova byly téměř na denním pořádku, a protože měl v dětství potíže se zákonem, v 16 letech šel Andy na výběrové řízení k armádě. Chtěl létat s vrtulníkem, na to ale neměl ani talent, ani vzdělání. (Jistý výcvikový důstojník mu řekl, že by do vrtulníků mohl leda tak tankoval palivo…) Proto se nakonec dal k Royal Green Jackets - Královským Zeleným Blůzám - a postupně se dostal až k elitní britské jednotce SAS.

Mezi lety 1984-1990 pracoval Andy na skrytých i otevřených operacích po celém světě, včetně anti-terorismu a protidrogové operace na Blízkém a Dálném východě, v Jižní a Severní Americe atd. Procestoval s SAS mnoho zemí světa - Botswanu, Belize, Kolumbie aj.
2. srpna 1990, když irácká armáda vtrhla do Kuvajtu, se začal SAS regiment chystat na pouštní operace. Jelikož Andyho eskadra B měla zrovna půlroční výcvikový turnus, dostala se do Iráku až v prosinci 1990.

17.ledna 1991 začala operace Pouštní bouře - a Irák v rámci odvetných opatření zaútočil raketami SCUD na Izrael - s cílem rozvrátit síly koalice. Kdyby se Izrael aktivně zapojil do války s Irákem, hrozilo by vystoupení arabských států z koalice. Andymu bylo přiděleno velení osmičlenné hlídky Bravo Two Zero, která měla najít a pokud možno zneškodnit rakety SCUD a přerušit pozemní komunikaci mezi Bagdádem a severozápadním Irákem. "

Poznámka

Tato práce je kompilačního charakteru, čerpá z nepřiznaného zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Andy_McNab.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ba8a2c223e1e.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Konecna_stanice.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse