Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Anthony Burgess: Mechanický pomeranč

Anthony Burgess: Mechanický pomeranč


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Anthony Burgess

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem románu Mechanický pomeranč anglického novelisty Anthonyho Burgesse. Nejdříve dílo velmi stručně charakterizuje a informuje o jeho skladbě, poté se již věnuje popisu děje. V závěru zmiňuje jazykovou stránku díla.

Obsah

1.
Charakteristika a skladba díla
2.
Obsah
3.
Jazyková forma

Úryvek

"Antiutopická vize, studie zla a násilí ve společnosti.

Román má tři části a každá začíná slovy Co teda jako bude, he?

Asi patnáctiletý výrostek Alex s partičkou kamarádů mají svérázný způsob zábavy. Sex, násilí a zvrhlost. Jednoho večera zmlátí dědu jdoucího z knihovny a následně se dostanou do domu spisovatele a jeho ženy, kde ve své zvrhlé zábavě pokračují. Jen v okamžiku, kdy večer doma Alex poslouchá vážnou hudbu, se v něm probouzejí určité pozitivní stránky.
Alex musí nést za své činy následky, jeho kamarádi ho zradí, a on je za vraždu stařenky odsouzen a poslán na dva roky do vězení a objeví se šance, jak si zkrátit trest a dostat se na svobodu.
Alex se podrobuje vládnímu experimentu – 14 dní ho pomocí filmů zkouší změnit, až se změní v ideálního občana. Pokud myslí na násilí, udělá se mu fyzicky špatně. Zároveň se mu ale dělá špatně i z jeho milované hudby, protože byla používána při experimentu.

Alexe pouští z vězení, ale nedaří se mu . Doma jeho pokoj zabral podnájemník Joe a on odchází do knihovny, najít způsob, jak nenásilně skoncovat se životem. Nucen konfrontovat se se svojí minulostí, v knihovně ho pozná zmlácený děda a s návštěvníky se pustí do Alexe, který není schopen se bránit. Přijíždí dvojice policajtů – Tupoun a Billy – jeho bývalý kamarád a jeho bývalý nepřítel. Odvezou Alexe za město, kde ho zmlátí.
Alexe se ujímá spisovatel F. Alexander a jeho přátelé D. B. da Silva, Rubenstein a Z. Dolina, kteří bojují proti vládě a jejím experimentům. Spisovatel v Alexovi nepoznává člena partičky, která mu zabila ženu. Až později začíná něco tušit, ale to ho ostatní ubytují Alexe v bytě. Jejich úmysly jsou jiné než Alex předpokládá. Do bytu mu začínají pouštět vážnou hudbu a Alex, aby se zbavil nesnesitelné bolesti, skočí z okna.
Poté, co absolvuje léčbu v nemocnici, se mu vrací jeho původní povaha a pokračuje ve svém bývalém způsobu života. Potkává svého bývalého přítele Pítrse s manželkou, poznává, kterému by změna také prospěla.
Burgess používá pro Alexovo vyprávění hovorovou mluvu, která vznikla mixem ruštiny a angličtiny a slangových výrazů."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a569976a62f.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Burgess_Mechanicky_pomeranc.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse