Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 550 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2728 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Anton Pavlovič Čechov: Okamžiky

Anton Pavlovič Čechov: Okamžiky


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Anton Pavlovič Čechov

Životopisy spisovatele: Anton Pavlovič Čechov

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce v heslech seznamuje s životem Antona Pavloviče Čehova. Poté se zabývá obsahy tří povídek ze sbírky Okamžiky. V závěru je autor hodnotí.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Obsah díla
2.1.
Myslivec
2.2.
Kuchařka se vdává
2.3.
Na moři
3.
Vlastní názor

Úryvek

“Na moři
Je to námořníkovo vyprávění, předávané čtenářům v první osobě. Mladý námořník vypráví příběh.
Byl večer a všichni námořníci hráli, losovali o to, kdo bude mít to štěstí a dostane přidělen jeden z dvou otvorů ve zdi novomanželského apartmá. Náš hrdina to vyhrál spolu se svým otcem.

V tom apartmá byli ubytováni mladí novomanželé, pastor a jeho hezká útlá žena. Na lodi cestoval také tlustý velký Angličan se ženou. Námořníci si už nedávali naděje, že si novomanželé přijdou lehnout. Byla skoro půlnoc pryč a oni se viditelně vybavovali s Angličanem, či spíše pastor mluvil s jeho ženou.

Po jedné hodině ranní se konečně sešlost rozešla. Oba námořníci utíkali ke svým vylosovaným otvorům. Vidí jak se novomanželé hádají, jen je neslyší, protože venku houká parník. Mladý pastor něco říká a jeho žena s tím nesouhlasí, naštve se na manžela a odejde do rohu místnosti. Je celá smutná, ale nakonec přece jen přikývne a námořníci se začínají těšit na manželskou noc.
Ale jakmile žena přikývne, pastor opouští kajutu. Za chvilku se vrátí v doprovodu tlustého Angličana. Angličan položí do dlaní pastorovi balík bankovek a zeptal se na něco útlé krasavice. Ta celá bledá přikývla. Pastor se uklonil a odešel.
Námořníci uskočili od stěny jako uštknutí. Starý námořník, jinak prostopášník a opilec, říká svému mladému synovi: „ Pojď odsuď! To nesmíš vidět! Jsi ještě chlapec!“. Starý námořník byl opilý. Syn ho vynesl na palubu a venku se rozpršelo.

Vlastní názor:

Díla Antona Pavloviče Čechova v sobě mají moc ukázat na krátkém příběhu, šílenou zrůdnost, děsivost, melancholii a beznaděj lidských vztahů. Jeho hrdinové jakoby se smířili s bezvýchodnou situací. Nemají sílu s ní bojovat. Čechov vždy dokáže najít ta správná slova, kterými čtenáře dostane do děje.
Jeho povídky jsou bravurně napsány, ale po jejich přečtení, v duši zůstává spousta otazníků a smutku."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0007.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Cechov_Okamziky.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse