Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Arthur Conan Doyle: Pes baskervillský

Arthur Conan Doyle: Pes baskervillský


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: sir Arthur Conan Doyle

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Po seznámení s životem Arthura Conana Doyla popisuje práce obsah jeho románu Pes baskervillský. Dodává rovněž ukázku z knihy, vlastní komentář a další informace včetně stručných charakteristik postav.

Obsah

1.
Arthur Conan Doyle: životopis
2.
Děj díla
3.
Vlastní komentář
4.
Ukázka z knihy
5.
Žánr, forma vyprávění, doba a místo, postavy, jazyk
6.
Zajímavosti

Úryvek

"Obsah díla: Děj začíná smrtí sira Charlese Baskervilla, který byl předposlední dědic Baskervilského zámku a dědictví. Případem se začíná zabývat Sherlock Holmes. A zjišťuje, že slavný rod provází kletba. V podobě velkého pekelného psa. Poslední dědic sir Henry Baskervill synovec sira Charlese se odebírá na zámek Baskervilee do Devonshiru . Kolem zámku se rozprostírají temná blata, ve kterých se podle pověsti pes ukrývá. Se sirem Henrym odjíždí i dr. Watson jako společník ale taky jako ochranka. Na zámku se poznají s komorníkem a sousedy. Nejvíce si budou rozumět s přírodozpytcem Stapletnem a jeho sestrou. Dr. Watson posílá Holmesovi průběžné zprávy o všem co se na blatech děje. Později se na blatech objeví sám Sherlock Holmes. Začne vyšetřovat a objeví viníka. Viník je Stapleton, který je ve skutečnosti Rodger Baskerville – synovec sira Charlese a choval na blatech na jednom ostrůvku v bažinách velkého psa. Tohoto psa vypustil na sira Charlese, který zděšením zemřel. Chtěl zabít i sira Henryho, ale to se mu nepovedlo, neboť Holmes, zasáhl včas a psa zabil. Rodger se pokusil utéct, ale zemřel v bažině.

Vlastní komentář: Knížka se mi líbila, byla zajímavá, líbilo se mi Holmesovo uvažování a jednání. Chvílema jsem si bála, protože některé části byli opravdu strašidelné. Autor krásně popsal Anglickou krajinu. 70 %

Ukázky z knihy
Byl jsem po Holmesově boku a na vteřinu jsem se podíval na jeho tvář. Byla bledá a triumfální a jeho oči se v měsíčním světle jasně leskly. Ale najednou utkvěly a ustrnule se zadívaly vpřed a jeho rty se ohromením pootevřely. V téže chvíli Lestrade vyrazil skřek a hrůzy a vrhl se tváří k zemi. Vyskočil jsem, svíraje v bezvládné ruce revolver, ale má mysl byla ochrnuta děsivým zjevem jenž se na nás vyřítil ze stínu mlhy. Byl to pes, pravda, byl to obrovský pes, černý jako uhel, ale nebyl to pes, jakého kdy spatřili oči smrtelníka. Oheň mu sršel z otevřené tlamy, oči žhnuly řezavou září, jeho morda a srst na krku a hrud byly lemovány plápolajícím ohněm. V žádném deliriu nemohl si žádný halucinacemi mořený nemocný mozek představit něco děsnějšího, hrůznějšího, pekelnějšího, než byl temný netvor s dravou maskou, který se na nás vyřítil z hráze mlhy.
- Na této ukázce mě zaujal popis pekelného psa. Stránka – 182"

Poznámka

Součástí práce je fotografie a obrázek.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x50c39399b6b4d.zip (63 kB)
Nezabalený formát:
A_C_Doyle_Pes_baskervillsky.doc (92 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse