Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Benjamin Hoff: Pú a Tao

Benjamin Hoff: Pú a Tao


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Benjamin Hoff

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem díla Pú a Tao. Nejdříve stručně popisuje taoismus. Zabývá se jeho principy a zásadou Wu-wej, které představuje prostřednictvím úryvků z textu. V závěru informuje o jedné z hlavních myšlenek díla.

Obsah

1.
Úvod
2.
Taoismus
2.1.
Principy
2.2.
Zásada Wu-wej
3.
Hlavní myšlenka

Úryvek

"Kniha, která ukazuje na jednoho z největšího filozofů - taoistického mistra - jímž je podle autora A.A.Milneův medvídek Pú a seznamuje s principy taoismu.
Taoismus vychází z díla Lao-c' knihy Tao-te-ťing, který se domníval, že čím více člověk narušuje přírodní rovnováhu vytvořenou a řízenou vesmírnými zákony, tím víc se harmonie vytrácí. Čím více úsilí, tím hůře.
Jedním z principů taoismu je Pchu - nepopsaná deska - Věci ve své vrozené jednoduchosti obsahují přírodní sílu, která se při pozměnění této jednoduchosti snadno naruší nebo ztratí. Prostomyslný neznamená hloupý. Kdo je moudrý, není učený, kdo je učený, není moudrý. A Pú představuje takovou nepopsanou desku.
"Králíček je chytrý" řekl Pú zamyšleně.
"Ano," řeklo Prasátko, "Králíček je chytrý."
"A má rozum."
"Ano řeklo Prasátko."Králíček má rozum."
Pak bylo dlouho ticho.
"Myslím," řekl Pú, "že právě proto nikdy nic nechápe."
Člověk by si měl uvědomit své nedostatky a používat je ke svému užitku. Jedna nemoc, dlouhý život; žádná nemoc, krátký život.
V každodenním životě se taoisté řídí zásadou Wu-wej - nekonání, nezasahování do přirozeného chodu věcí, která umožňuje splynout s tao.
Egoistická touha se snaží vměstnat kulatý kolík do hranaté díry a hranatý kolík do kulaté díry. Chytrost se snaží přicházet s propracovanějšími způsoby vměstnávání kolíků tam, kam nepatří. Vědění se snaží přijít na to, proč se kulaté kolíky hodí do kulatých děr, ale ne do děr hranatých. Wu Wej se nesnaží. Prostě to dělá. Žádný stres, žádný zápas.
Další věcí, na kterou autor upozorňuje, je rychlý způsob života většiny lidí a to především Američanů, kteří nemají čas zastavit se a vychutnat si život. Raději se neustále honí za svými cíli, které jsou vždy o kus dál než stojí oni. Jsme rozhodnuti hladovět předtím, než dostaneme hlad."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49ab8f6471324.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Hoff_Pu_a_Tao.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse