Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její děti

Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její děti


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Bertolt Brecht

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje známému dílu Bertolta Brechta Matka Kuráž a její děti. Popisuje děj a poté se věnuje charakteristice hlavní postavy Matky Kuráže.

Obsah

1.
Děj
2.
Matka Kuráž

Úryvek

"Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její děti
Kronika z třicetileté války, hra v 10 obrazech
Hlavní postava této hry je markytánka Anna Fierlingová zvaná Matka Kuráž. Jezdila se svými dětmi a s vozem za vojskem a obchodovala se vším možným. Ve válce a vinnou války postupně ztratila všechny tři děti. Nejstarší syn Eilif se dal naverbovat a byl z něj výtečný voják. Při uzavření míru si nezvykl na pokojný život. Vloupal se k sedlákovi, zabil mu ženu a sám zato byl pak zastřelen. Mladší syn Fejos, kterému všichni přezdívali Švejcar, padl do rukou nepřátel a když pokladnu, kterou měl v opatrování, odmítl vydat, byl popraven. Němá dcera Katrin měla ráda děti a jediná se těšila na konec války. Když se jednou snažila upozornit bubnováním na blížícící se vojsko, zahynula pod útokem nepřátelských vojsk. I když Matka Kuráž přišla ve válce o všechny děti, věří válce až do konce. Bez války si život nedovede představit, vždyť vlastně z války je živa.
Matka Kuráž patří mezi brechtovské postavy prostých lidí, kteří se nepoučili a neporozuměli uspořádání světa a svému místu v něm, a proto podlehnou připraveným iluzím o tom, že je malému člověku dovoleno zúčastnit se na velkých obchodech a nebýt přitom zničen. Brecht chtěl vlastně svým dílem ukázat divákovi hrůzy války, která bere matkám děti, ale také nechápavost některých lidí, kteří ve válce vidí své obohacení hmotnými statky a neuvědomují si přitom, že ztrácí to nejdražší - své bližní."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49ab9f35573eb.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Bertolt_Brecht___Matka_Kuraz_a_jeji_deti.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse