Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její děti

Bertolt Brecht: Matka Kuráž a její dětiKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Bertolt Brecht

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce líčí děj knihy Bertolta Brechta Matka Kuráž a její děti a představuje její hlavní postavu Annu Fierlingovou.

Obsah

1.
Hlavní postava
2.
Děj

Úryvek

"Anna Fierlingová je markytánka, potulná obchodnice, která si svou odvahou a drzostí vysloužila přezdívku Matka Kuráž. Během třicetileté války táhne se svým vozem za vojáky do oblastí nejtužších bojů a obchoduje s oblečením, jídlem i alkoholem. Doprovázejí ji její tři děti – dva synové a dcera.
Příběh začíná roku 1624. Její chytrý, silný a odvážný syn Eilif je naverbován i přes zuřivý Kurážin odpor. Kuráž dál táhne po Evropě zmítané válkou a snaží se protlouci jak se dá. Po dvou letech se setkává v Polsku s Eilifem, který je právě vyznamenáván za odvahu.
Její druhý syn jménem Švejcar je velice důvěřivý a poctivý. Díky těmto vlastnostem si ho vojáci vyberou jako pokladníka a vzápětí jej odvádějí. Matka Kuráž tak zůstane sama s němou dcerou Katrin a polním kazatelem, s nímž se na cestách spřátelila. Nakonec jsou zajati a po dobu několika let se musí vydávat za katolíky, aby nebyli zastřeleni.
Švejcarův pluk je rozprášen a on sám uteče i s pokladnou zpátky za Kuráží. Ta si uvědomuje nebezpečí, jež jí proto hrozí, přesto však Švejcara ukryje ve voze. Švejcar je ale chycen vojáky a Matka Kuráž je nucena popřít, že ho zná, aby tak zachránila alespoň vůz, sebe a Katrin. Švejcar je popraven pro dezerci.
Po pár letech se dostanou až do Bavorska. Katrin, němá a s ošklivou jizvou v obličeji, touží po rodině, Kuráž je ale ostře proti. Slibuje jí, že jí po válce najde ženicha. Strhne se bitva u Magdeburgu a je uzavřen mír. Eilif je chycen při drancování a popraven. Kuráž začne žít s Kuchařem, starým přítelem, který si ji chce vzít.
Válka se opět rozhoří, ale Kuchař zdědí hospodu. Nabízí Kuráži, aby s ním odjela, ovšem bez Katrin. To Kuráž odmítne a v době největší bídy dál putuje jen s Katrin. I ta nakonec umírá, když bubnuje na poplach před katolíky. Matka dál táhne vůz úplně sama, přesto však stále věří v lepší budoucnost. Tuto lepší budoucnost si paradoxně slibuje právě od války, která jí dává obživu. Neuvědomuje si, že kvůli ní přišla o vše."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x515b0f99996c7.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
B_Brecht_Matka_Kuraz_a_jeji_deti.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse