Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Boris Vian: Srdcerváč

Boris Vian: SrdcerváčKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Boris Vian

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Srdcerváč, jehož autorem je Boris Vian.

Obsah

1.
Boris Vian: Srdcerváč

Úryvek

"Srdcerváč
Vian Boris
Srdcerváč je jedním z nejlepších románů všestranného francouzského spisovatele a hudebníka Borise Viana. Stejně jako většina ostatních autorových románů se i tento zabývá především vztahy mužů a žen a nesmiřitelnými rozdílnostmi mezi oběma pohlavími, a to s důkladností téměř psychoanalytickou. Kniha je plná symbolů, alegorií a fantaskní nadsázky, ale také humoru.
Hlavním hrdinou románu je mladý psychiatr a psychoanalytik Kubohnát. Ten jednoho dne přichází do starého domu na útesu, ve kterém žijí mladí manželé. Manželka zrovna rodí, a protože Kubohnát se představí jako lékař, povolají ho k porodu. Vše naštěstí zařídí služka Bělořitka a narodí se trojčata – Felixe, Alexe a Calexe.
Manželka děti drží z manželova dosahu, protože se panicky obává o jejich bezpečí. Navíc v manželovi spatřuje příčinu svého utrpení během porodu. Manžel je náhlou změnou v jejím chování zcela vyveden z míry a neví, co si počít. Raději se proto drží stranou, nakonec si postaví loď a odjíždí. Manželka dál fanaticky ochraňuje své děti. Její strach po několika letech vyvrcholí tím, že nechá děti zavřít do klecí, aby se jim nemohlo nic stát.
Kubohnát se vydává na dlouhé vycházky do blízké vesnice. Snaží se najít někoho, koho by mohl dokonale analyzovat, poznat i jeho nejskrytější myšlenky a pohnutky. Ve své snaze není příliš úspěšný, protože vesnice je skutečně podivná.
Lidé ve vesnici jsou krutí, nelítostní a brutální. Nejvýraznějším příkladem je dědčí trh, jakási dražba starých lidí. Ti jsou na pódiu představováni a draženi jako dobytek za pobaveného přihlížení vesničanů. Vyskytuje se zde také farář, který se snaží získat věřící všemi myslitelnými způsoby (např. boxerský zápas s kostelníkem přestrojeným za ďábla). Kubohnát se stane též svědkem ukřižování uprchlého koně a neustálého bití dětí, které ve vesnici slouží jako levná pracovní síla.
Kubohnátovi se zprvu život ve vesnici hnusí, ale po několika letech si na něj zvykne, dokonce se začne jako vesničané chovat. Jediný vhodný objekt pro psychoanalýzu najde ve Slávovi, což je člověk, který do zubů loví mrtvoly z řeky, aby na sebe vzal hříchy a hanbu celé vesnice. Všichni mu bohatě platí zlatem, které ovšem Sláva nemůže využít, neboť jím všichni opovrhují a odmítají mu cokoliv prodat. V samém závěru Sláva umírá a je nahrazen Kubohnátem."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dfdaee1d7db.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
B_Vian_Srdcervac.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse