Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Clive Staples Lewis: Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň

Clive Staples Lewis: Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Clive Staples Lewis

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text seznamuje se dějem prvního dílu fantasy série Letopisy Narnie se jménem Lev, čarodějnice a skříň

Úryvek

“Čtyři sourozenci - Petr, Zuzana, Edmund a Lucie - se za 2. SV dostanou k starému profesorovi na venkov. U něho slouží pouze puntičkářská hospodyně. V jedné mítnosti najdou velkou osamnělou skříň s kabáty. Lucka se chce schovat a vleze do ní. Místo zadní stěny najde zemi Narnii. U lampy potká fauna Tumnuse, který ji zavede k sobě domů a vypráví jí o dávných dobách bez sněhu a také o zlé samozvané královně Jadis. I přes výslovný příkaz odvede Lucii k lampě a ta vyjde opět v pokoji profesora. Sourozenci jí nevěří.
Po druhé se za ní vydá i Edmund. Ten potká královnu, která z něj vytáhne informace a dá mu kouzelné jídlo aby měla jistotu, že se vrátí i se sourozenci. Když se s Lucií vrátí zpět, Edmund jí zradí a zapře, že v Narnii byl.
Potřetí se do skříně schovají všichni čtyři - před hospodyní. V Narnii přemýšlejí, co dál. Rozhodnou se navštívit Tumnuse. Toho odvedla policie za velezradu. Dostanou se k bobrům, kteří jim poví o dávném proroctví o čtyřech lidech, kteří přemůžou Jadis a Aslanovi - pravém vládci Narnie. Edmund se mezitím vytratí za královnou.
Bobři vedou Petra, Zuzanu aLucii ke Kamennému stolu. Cestou potkají Santa Clause, který jim dá "dárky". Petr dostal meč a štít, Zuzana luk se šípy a kouzelný roh a Lucinka dýku a kouzelný nápoj, který uzdraví jakékoliv zranění. Edmund zatím zjistí, že královna je zlá a krutá. Královna má hůlku, která vše, čeho se dotkne, mění v led.
U Kamenného stolu se setkávají s Aslanem - velikým magickým mluvícím lvem, který vede odboj proti Jadis. Petr Zuzanu zachrání před velikým vlkem a zabije ho - Petr Vlkobijce. Druhý vlk uteče a dovede pronásledovatele do královnina ležení a ti zachrání Edmunda před jistou smrtí."
.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b61aad9da15.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Lewis_Lev_carodejnice.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse