Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 550 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2728 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Miguel de Cervantes y Saavedra

Životopisy spisovatele: Miguel de Cervantes y Saavedra

Škola: Gymnázium a Obchodní akademie, Orlová, příspěvková organizace, Orlová - Lutyně

Charakteristika: Práce obsahuje stručný rozbor díla Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Popisuje nejen knihu, ale i život autora.

Obsah

1.
Informace o autorovi
2.
Literární zařazení
3.
Obsah prvního dílu
4.
Lehký nástin obsahu druhého dílu
5.
Osobní názor autora referátu na dílo

Úryvek

"Miguel de Cervantes y Saaverda, španělský spisovatel, voják a prozaik, přišel na svět v září roku 1547. V dětství s rodinou cestoval po španělských městech. V této době poznal hostinskou Josefinu Catalinu de Parez, do níž se bezhlavě zamiloval a rozhodl se s ní utéct. Josefinin vlivný otec však Miguelovy plány objevil, proto nechal Cervantesova otce zavřít do vězení, a Miguela samotného vykázal z města.
Není jasné, jak probíhala Cervantesova univerzitní léta, ovšem je možné, že hledal útočiště v Salamance, Córdobě nebo Seville, kde byl později přijat na tamní univerzitu.

Přibližně ve dvaceti letech Cervantes opustil Kastílii. Svá studia předčasně ukončil, aby se mohl přestěhovat do Říma. Zde jeho pozornost zaujal Renesanční sloh, především v oblasti literatury.
Okolo roku 1570 se přidal k španělskému námořnictvu, v jehož službách se účastnil bitvy u Lepanta (Řecko – přišel o ruku). Dalších 5 let strávil v pirátském zajetí v Alžíru.

Po návratu do vlasti procházel neúspěšně různými zaměstnáními a zápasil s bídou až do smrti. Byl vězněn pro dluhy a podezření z vraždy. Proto byl vyloučen z církve. V roce 1584 se oženil s osmnáctiletou Catalinou Salazarovou, ale usedlý život na venkově mu nevyhovoval, proto brzy odjel (sám!) do Andalusie. Zemřel bídně roku 1616.

Don Quijote de la Mancha (Ilustrátor: Gustave Doré)

Jedná se o pikareskní, satyrický román z období Renesance, jenž byl přeložen do 85 různých jazyků a stal se tak po Bibli druhou nejpřekládanější knihou světa. Řadí se do období Španělského Zlatého Století. Je složen ze dvou částí (1. publikována r. 1605, 2. r. 1615). V obou částech je používána stará forma Kastilštiny, proto jsou naprosto běžné archaismy a zastaralá slovní spojení."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x561a28046f861.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Referat___Don_Quijote.doc (43 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse