Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac

Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Edmund Rostand

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká práce nastiňuje děj dramatu Edmonda Rostanda Cyrano de Bergerac.

Obsah

1.
Děj hry

Úryvek

"Potulný šermíř Cyrano de Bergerac vyniká nejen schopností hbitě zacházet s kordem, ale je nadán i úžasným básnickým citem. Jen jediná věc kalí mu radost ze života. Jeho dlouhý nos. Sice je kdykoliv hotov dělat si z něj legraci, přesto si myslí, že jej žádná žena nikdy nebude kvůli jeho nosu milovat. Spolu se svým přítelem Kristiánem navštěvuje mladou krasavici Roxanu - chytrou bystrou dívku. Roxana očekává, že její ctitelé budou svá vyznání předkládat ve vzletných verších. Kristián toho není schopen a nechá si proto dopisy psát Cyranem. Pro něj to není žádný problém, neboť Roxanu rovněž vášnivě miluje a do veršů vkládá vlastní cit.
Když Cyrano s Kristiánem odjedou do bitvy, Cyrano každý den píše Roxaně a sám jí dopisy z fronty nosí. Roxana je jimi tak okouzlena, že osobně přijede na bojiště za svým milým Kristiánem. Vyzná mu svoji lásku a prohlásí, že by jej milovala, byť by byl ošklivý. Kristián si uvědomí vítězství Cyranova ducha. Krátce na to padne. Cyrano Roxaně neodhalí pravého pisatele dopisů a ona odejde do kláštera, aby tam na Kristiána vzpomínala.
Cyrano ji patnáct let každý týden navštěvuje Při poslední návštěvě je velmi slabý, protože byl krátce předtím těžce raněn. Tuší svou blízkou smrt a přednese Roxaně obsah posledního Kristiánova dopisu. Roxana pozná svého pravého ctitele, Cyrano ji však vzápětí umírá v náruči."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51102ff5eff62.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
E_Rostand_Cyrano_de_Bergerac.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse