Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Eduard Bass: Klapzubova jedenáctka

Eduard Bass: Klapzubova jedenáctkaKategorie: Profi práce, Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Eduard Bass

Životopisy spisovatele: Eduard Bass

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Profesionálně zpracovaný zápis do čtenářského deníku seznamuje s obsahem Bassova románu Klapzubova jedenáctka.

Obsah

1.
Eduard Bass
2.
Obsah díla

Úryvek

"Novinář a prozaik Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt, působil i jako autor, konferenciér a zpěvák v kabaretních scénách, zejména v Červené sedmě. Od roku 1920 byl redaktorem Lidových novin (1933-1938 šéfredaktorem), v nichž pěstoval všechny žurnalistické žánry. Věnoval pozornost pravidelnému sloupku anekdot a humorných příběhů, křížovkám, jež sám i sestavoval, románům na pokračování, kurzívkám a především rozhláskům (veršovaným mini komentářům k aktuálnímu dni). Stranou své oficiální šéfredaktorské práce miloval noční rej kabaretů a kromě již zmiňované Červené sedmy se angažoval také ve vznikajícím Rokoku. Na jevišti kabaretu přišel také ke svému uměleckému jménu. Protože byl mohutné postavy, kolegové předpokládali, že bude zpívat basem – a Bass už mu zůstal. Z novináře se časem zrodil spisovatel . K jeho nejznámějším knihám patří Klapzubova jedenáctka, v čase válečném, odstraněn z novin, pak napsal román Cirkus Humberto a povídkovou knížku Lidé z maringotek.

Klapzubova jedenáctka, román pro děti a mládež, po kterém však pro milý humor a nostalgickou vzpomínku rádi sáhnou i dospělí, popisuje události kolem rodiny Klapzubů. A nebyla to rodina ledasjaká. Starému Klapzubovi totiž jeho žena, „Klapzubka“, porodila rovných jedenáct synů. Co s nimi? Samozřejmě založit fotbalové mužstvo. A protože chlapci byli sportovně založení, vytrvalí a zapálení pro fotbal, skutečně vyrostlo v Dolních Bukvičkách u Kouřimi zcela originální sportovní oddíl SK KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA. Vesnické družstvo se pomalu ale jistě prokousávalo od divizní úrovně fotbalu až k republikovému přeboru a následnému triumfálnímu tažení nejen po Evropě, ale kolem celého světa. Klapzubovi hoši byli velmi stateční. Drželi vždy při sobě a navzájem se nezradili. Cvičili poctivě a pilně, protože chtěli něco dokázat. Nikdy jim nešlo o peníze, ale jen o hru. Vůbec je nenapadlo ptát se otce, kolik vyhráli peněz. I když byli slavní po celém světě, pýcha je nezmohla. Klapzubovi hoši vždy hráli v duchu fair play, jak je k tomu vedl otec. Ne vždy však natrefili na stejně čestné soupeře. Při utkání o titul mistrů Evropy totiž díky svým nafukovacím skafandrům porazí neferóvou Barcelonu, která chtěla neporazitelné Klapzuby porazit "odstraněním" tří hráčů. Pak ale Klapzuby přejde chuť hrát, když jim jeden pihovatý kluk řekne, že "on hraje pro čest a oni pro peníze". Ve skutečnosti však je síla Klapzubova mužstva v pravém bratrství."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511fc6de5d715.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
E_Bass_Klapzubova_jedenactka.doc (40 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse