Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid

Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Erich Maria Remarque

Životopisy spisovatele: Erich Maria Remarque

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ve stručnosti představuje knihu Na západní frontě klid, jejímž autorem je Erich Maria Remarque. Text seznamuje s dějem, charakterizuje hlavní postavy a také uvádí hlavní myšlenku díla. V závěru se objevuje vlastní názor na knihu i citát z ní.

Obsah

1.
Autor, nakladatelství
2.
Jazyk
3.
Děj
4.
Charakteristika postav
5.
Citát
6.
Hlavní myšlenka
7.
Vlastní názor

Úryvek

"Autor: Erich Maria Remarque
Nakladatelství: IKAR
Jazykové zpracování: Celá kniha je napsaná jako vyprávění, kromě závěru. Často se objevují dialogy a poměrně krátké věty. Autor nepoužívá archaismy.

Děj: Vše se odehrává ve Francii, za první světové války. Hlavní postavou je Pavel Baumer, se svými kamarády, kteří hned po škole, odcházejí do války, kde se jim ovšem moc nechce. Ze začátku musí absolvovat výcvik v kasárnách. Tam jsou pod velením desátníka Himmelstossona, který jim znepříjemňuje jejich cestu neustálým šikanováním. Poté je celá skupina převelena do zákopů. Teprve tady chlapci zjišťují, jak vypadá opravdová válka, a že to na co je připravovali na výcviku, bylo neporovnatelné s tím, co zažívají nyní. Veselí chlapci, plní života se v zákopech změnila na nelítostné vraždící stroje, nepřemýšlející o svých činech. Kemmerich, jeden Pavlových přátel, je v boji zraněn a je téměř jisté, že zemře. Vojáci jsou sice chvilkově zarmouceni, ale nijak dlouho je tento fakt netíží, dokonce v Müllerovu vzbuzují větší zájem Kemmerichový boty, než samotný Kemmerich.
Po nějakém čase mají do zákopů přijet noví rekruti. Mezi rekruty je k Baumerove skupině přivelen také desátník Himmelstoss. To v chlapcích vyvolává vzpomínky z kasáren, proto chtějí desátníkovi oplatit jeho skutky. Tjaden a Kropp si dokonce, po konfliktech s Himmelstossonem, musí odpykat pár dní ve vězení. Za několik dní jsou všichni vojáci posláni bojovat na frontu. Jelikož zůstávají na frontě dlouhou dobu, potýkají se s nedostatku jídla a nezkušeností rekrutů, jsou velké ztráty na životech. Vojáci zde chladnokrevně zabíjejí své protivníky vším, co jim příjde pod ruku.
Když se vrátí z fronty, Himmelstoss nabídne chlapcům příměří. Pavel dostává dvoutýdenní dovolenou a odjíždí domů. Za rodinou se Pavel velmi těší, ale po příjezdu domů zjišťuje, že se všechno změnilo. Dozvídá se, že jeho matka trpí rakovinou. Na otázky spojené s válkou není schopen pořádně odpovědět, protože nechce popisovat strašné věci, které se dějí. Při cvičení, před odjezdem zpět na frontu, Pavlovi dochází, že se neumí už pořádně začlenit mezi ostatní lidi.
Pavel je zpátky na frontě a jejich skupina je odvelena do boje. Při boji se Pavel dostane do kráteru od granátu, kde je spolu s francouzským vojákem, kterého pobodá. Poté mu začne být vojáka líto, proto se ho snaží zachránit. To se mu, ale nepovede, proto se chce aspoň omluvit jeho rodině, ovšem když se dostane Pavel mezi kamarády, rychle na událost téměř zapomene.
Skupina je po tomto boji poslána na dva týdny hlídat sklad. Když jsou posláni zpátky do boje, je při cestě postřelen Kopp a Pavel je zraněný. Oba jsou posláni domů v nemocničním vlaku. Koppův stav se po cestě zhorší, proto je vysazen v katolické nemocnici, kde se dostal i Pavel, díky jeho simulaci. Pavel se v nemocnici úplně uzdraví a Koppovi musí amputovat nohu."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5188e6fa5bf1e.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
E_M_Remarque_Na_zapadni_fronte_klid.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse