Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Erich Maria Remarque: Noc v Lisabonu

Erich Maria Remarque: Noc v LisabonuKategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Erich Maria Remarque

Životopisy spisovatele: Erich Maria Remarque

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nejprve seznamuje s životem a literární tvorbou E. M. Remarqua, shrnuje děj jeho románu Noc v Lisabonu a knihu hodnotí. Nechybí časové a místní zasazení děje a ukázka z díla.

Obsah

1.
Autor
2.
Nakladatelství
3.
Čas a místo děje
4.
Hlavní postavy
5.
Vlastní hodnocení
6.
Děj
7.
Ukázka
8.
Další díla

Úryvek

"Autor: Erich Maria Remarque (1898- 1970)
Německý spisovatel a dramatik, vlastním jménem Erich Paul Remark se narodil v Osnabrűcku, v rodině knihvazače. V osmnácti letech (ihned po ukončení školy v roce 1916) narukoval jako dobrovolník do armády, kde byl v roce 1918 (několikrát) zraněn. Nejen díky tomu je celé jeho dílo poznamenáno odporem k válce a antimilitarismem. Přestože se narodil v 'kolébce fašismu', popisuje ho jako "rakovinu tohoto století".
Po demobilizaci vystřídal řadu různých povolání, například působil jako redaktor v berlínském plátku "Sport im Bild", pracoval jako učitel, agent firmy s náhrobními kameny, účetní, obchodní příručí, automobilový závodník, reklamní agent a v neposlední řadě se stal světoznámým spisovatelem.
V roce 1925 se oženil s Jeanne Zambonovou (Jutta Zambona). Jejich manželství však trvalo pouze do roku 1932, kdy emigroval do Švýcarska.
Po nástupu nacismu v r. 1933 byly jeho knihy vyhlášeny za "zvrhlé umění" a veřejně páleny, on sám byl vroce 1938 zbaven německého občanství.
V roce 1939 emigroval do USA. (V následujících letech žil střídavě v Americe a ve Švýcarsku)
Po 2.světové válce se vrátil do Švýcarska a usadil se v Porto Roncu na jezeře Maggiore.
V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina.
Po vydání svého románu Na západní frontě klid se rázem stal jedním z nejčtenějších autorů 20. století. (Jen tak pro zajímavost se během 3 let prodalo 3.5 milionů výtisků.) Kniha se již rok po jejím vydání dočkala filmového zpracování režisérem Lewisem Milestonem.
I jeho další romány o Německu, emigraci a 2. světové válce tuto oblibu ještě vystupňovaly, ale už nedokázaly překonat stín jeho prvního a přece veleúspěšného díla. Přes nesmírnou popularitu Remarquova díla, nelze pominout i jeho zřejmé nedostatky. Někdy až příliš vycházel vstříc vkusu průměrného čtenáře: využíval postupu triviální literatury, často opakoval motivy, uměle konstruoval dějové konflikty a nevyhnul se ani laciné sentimentalitě.

Nakladatelství: Naše vojsko, Praha 1970

Místo děje: Německo, Švýcarsko, Francie, Portugalsko

Kdy se děj odehrává: Mezi lety 1938 až 1942

Hlavní postavy: Josef Schwarz (Baumann), Helena

Vlastní hodnocení: Knihu jsem si přečetla kvůli referátu na němčinu. Nejdříve se mi do toho nechtělo, ale po přečtení musím uznat, že to byla pěkná kniha a určitě si od Remarquea přečtu ještě něco.

Obsah: Josef Baumann je emigrant, který žije v Paříži. Protože už pě let neviděl svou manželku, rozhodne se, že se vrátí do Německa, aby se s ní ještě setkal. Dostane pas, perokresby a známky od Josefa Schwarze. U známého si nechá akorát změnit fotku na pasu. Oklikou se dostane do Německa, kde přes svého přítele zkontaktuje svou manželku. Zůstane u ní přes noc, ale další den za ní přijde její bratr Georg, který je pro režim a nechal před pěti lety poslat Josefa do koncentračního tábora. Josef se schová ve skříni a musí počkat, až Helena Georga vyhodí. Potom se rozhodne, že zase pojede zpět, ale Helena chce utéct s ním. Nakonec se jim povede dostat do Paříže. Georg je tam ale znovu najde a vyhrožuje Josefovi. Odjede ale bez Heleny. Brzy na to je Josef zatčen a dostane se do vězení. To samé se stane Heleně a znovu se setkají ve stejném vězení. Tam bohužel dlouho nezůstanou a oba jsou převezeni, každý jinam. Josefovi se ale podaří utéct a dokonce vysvobodit Helenu z ženské věznice. Dostanou se do Marseille, kde se Josef dozví, že má Helena rakovinu a nedá se s tím už nic dělat. Dostane morfium od lékaře, ale záchvaty přicházejí stále častěji. Josefa zatkne gestapo a vyslýchá ho sám Georg. Nakonec přizná, že ví, kde je Helena. Spolu tam jedou, po cestě ale Josef Georga zabije, vezme mu pas a spolu s Helenou utečou. Dostanou se do Portugalska. Josef má už dvě víza do Ameriky a v Lisabonu koupí i jízdenky na loď. Noc předtím, než mají jet se ale Helena zabije, protože má velké bolesti a ví, že už je Josef v bezpečí. Celý tento příběh vlastně vypráví Josef Baumann- Schwarz náhodnému kolemjdoucímu, také emigrantovi, kterého potkal v přístavu večer potom, co se zabila Helena. Nabídne mu dva lístky, víza a pas za to, že s ním stráví noc, aby mu mohl vypovědět svůj příběh."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5111880435639.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
E_M_Remarque_Noc_v_Lisabonu.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse