Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Euripidés: Médeia

Euripidés: Médeia


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Euripidés

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje pouze základní informace o Euripidovi, poté velmi stručně popisuje děj tragédie Médeia. V závěru je uvedena ukázka.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Děj
3.
Ukázka

Úryvek

“ Autor: Euripidés
(485 – 407 před Kristem)

Spisovatel řeckých tragédií. Z 90 her, které napsal, se jich dochovalo 17. Vesměs s mytologickými náměty. mezi nejvýznamnější hry patří:
Alkéstis
Médeia
Hipolytos
Helena
Ifigenie v Aulide
Ifigenie na Tauridě
Jeho tvorba se vyznačuje kritickým poměrem k mýtu (projevují se u něho prvky kritiky bohů), pochybuje o správnosti otroctví, uvažuje o zrovnoprávnění ženy s mužem. Některé postavy vytvářel podle skutečnosti a realisticky je proklesloval. Mnoho Euripidových námětů bylo znovu zpracováno v období klasicismu (Corneille, Racine, Goethe)


Médeia byla dcerou kolchidského krále Aiéta a mocnou kouzelnicí. Pomohla slavné výpravě argonautů v cestě za zlatým rounem, kterému včele stál Iáson.
Zamilovala se do Iásona tak, že zradila otce a vlast. Její láska byla tak velká, že zavraždila svého bratra. byla nucena uprchnout s Iásnoem a dvěma dětmi do Korintu. Nedokázala mu však již pomoci k vládě a proto ji ctižádostivý Iáson, i když s ní měl dva malé chlapce, opustil a chtěl se oženit s dcerou korintského krále Glaukou.
Médeina láska se změnila v nenávist, jež vyvrcholila tím, že nejprve zahubila Glauku a jejího otce a potom zabila své a Iásnonovy dva syny.

Podle mýtu usmrtila Médeia své děti omylem, v této tragédii je však zabíjí vědomě, čímž její hněv i pomsta nabývají nadlidských rozměrů. Přesto není Médeia zlou ničivou silou, neboť se vraždy dopustila v bezvýchodné situaci, když nejprve ve vlastním nitru prožila hluboký konflikt mezi matkou a zrazenou milující ženou."

Poznámka

Práce s nízkou informační hodnotou.
Práce obsahuje překlepy, nutná revize textu.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: litx0036.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Medeia.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse