Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Ferdinand Louis Céline: Smrt na úvěr

Ferdinand Louis Céline: Smrt na úvěrKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Ferdinand Louis Céline

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dějem autobiografické knihy Smrt na úvěr, jejímž autorem je Ferdinand Louis Céline.

Obsah

1.
Ferdinand Louis Céline
2.
Děj

Úryvek

"Smrt na úvěr
Céline Ferdinand Louis
Smrt na úvěr je po Cestě do hlubin noci druhou nejznámější knihou tohoto zřejmě nejkontroverznějšího francouzského autora první poloviny dvacátého století. Žádný jiný francouzský spisovatel se nikdy nedočkal tak příkrého odsouzení a zavržení jako Céline. Přesto však nikdy neslevil ze svých zásad ani z upřímnosti, se kterou psal své knihy. Zemřel obklopen chudobou a opovržením.
Smrt na úvěr je nejautobiografičtější ze všech Célinových knih. Svým zpracováním a zuřivě negativním vyzněním se stala inspirací pro Bukowského Šunkový nářez. Jejím hrdinou je sám Céline v době svého dětství a mládí.
Vyprávění začíná v době, kdy byl Ferdinand ještě malé dítě. Vypravěč popisuje prostředí Célinova domova a jeho ´svérázné´ rodiče. Célinův otec byl drobný neúspěšný úředník, který si svůj vztek nad promarněným životem vyléval na malém Ferdinandovi i na manželce. Zejména v tomto bodě je příběh téměř identický s příběhem Bukowského.
Rodina je poměrně chudá, matka se snaží vydělat alespoň trochu peněz navíc prodejem ručně vyráběných krajek a textilních ozdob v malém rodinném krámku. Zde začne pomáhat i malý Ferdinand. Později se jej rodiče rozhodnou dát do učení, aby získal alespoň nějaké zkušenosti. Během práce pro pařížské maloobchodníky však Ferdinand naráží na bankrotáře, blázny či podvodníky. Z každé práce ho po čase vyhodí. Otec je zoufalý – považuje Ferdinanda za své prokletí. Při jedné hádce opilý Ferdinand otce přizabije a musí na čas z domu. Je vyslán na studijní pobyt do Anglie za peníze bohatého strýce, který si ho oblíbil.
Po návratu z Anglie je rodina již téměř zcela na mizině. Ferdinand začíná na doporučení strýce pracovat u jednoho vynálezce. Vynálezce však všechny peníze prohraje na dostizích a rozhází s prostitutkami. Nakonec skončí i s Ferdinandem a manželkou na vesnici, kde si zařídí svéráznou školu. Po mnoha katastrofách spáchá vynálezce sebevraždu a Ferdinand odjíždí.
"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51651fac36136.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
F_L_Celine_Smrt_na_uver.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse