Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Malý hrdina

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Malý hrdinaKategorie: Evropská literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Životopisy spisovatele: Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce seznamuje s dílem Malý hrdina, jehož autorem je Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

Obsah

1.
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Malý hrdina

Úryvek

"Malý hrdina
Dostojevskij Fjodor Michajlovič
Malý hrdina je jednou z méně známých Dostojevského novel. Popisuje několikadenní červencový pobyt jedenáctiletého chlapce u příbuzných ve vsi nedaleko Moskvy. Na jejich usedlost se sjelo přes padesát hostů. Hostitel se rozhodl uspořádat co nejnákladnější a nejokázalejší slavnost.
Ostatní děti na slavnosti jsou buď výrazně mladší či starší než hlavní hrdina, který se kvůli tomu cítí osamělý a odstrčený. Druhý den po jeho příjezdu se koná ochotnické divadelní představení, ve kterém účinkují i někteří z hostů. Všechna místa jsou však obsazena a na chlapce už žádné nezbyde. Stojí proto bezradně u první řady a pozoruje představení. Brzy si ho všimne krásná mladá blondýna, sedící v první řadě, a tiše ho zavolá k sobě. Když k ní chlapec přijde, nabídne mu, aby si sedl jí na klín. On odmítne, ale kráska ho odmítá pustit a bolestivě mu tiskne ruku. Společnost je pobavena a chlapec utíká.
V následujících dnech mu nezbedná a veselá kráska nedá chvíli pokoj – neustále ho popichuje a utahuje si z něho před ostatními. Je ustavičně veselá a rozesmátá. Chlapec se také seznámí s její přítelkyní, madame M. Ta je spíše plachá a dobrosrdečná. Chodí s chlapcem na vycházky do parku a zdá se být smutná, vystrašená.
Jednoho dne se celá společnost chystá na vyjížďku do přírody. Na chlapce opět nezbyde místo. Jeden mladý šlechtic však odmítne jet na divokém a nebezpečném hřebci Tankredovi. Aby umlčel krásku, vskočí chlapec na Tankreda. Jen zázrakem vyvázne z jízdy nezraněn, ale vyslouží si obdiv celé společnosti. Zahanbená kráska se mu omluví a přestane si z něho utahovat.
Chlapec dál chodí s M. do parku a jednoho dne spatří, jak se M. líbá s mladým vojákem. Dostane od něho dopis, ale cestou ho vytratí. Chlapec dopis najde a schová ho. Madam M. je velice rozrušena, snaží se dopis najít. Chlapec neví, jak jí dopis vrátit, aniž by ji zahanbil. Jednoho dne proto natrhá kytici, dopis do ní schová a kytici dá M. Ta dopis nakonec najde, má opět dobrou náladu a oba jsou šťastní. Zanedlouho všichni odjíždějí a chlapec už M. nikdy nespatří."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5186117763173.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
M_F_Dostojevskij_Maly_hrdina.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse