Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Fráňo Kráľ: Čenkovej deti

Fráňo Kráľ: Čenkovej deti


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Fráňo Kráľ

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text velmi stručně shrnuje děj pěti kapitol Čenkovej deti od Fráňa Kráľe.

Úryvek

"Fráňo Kráľ: Čenkovej deti
Kniha je rozdělena do pěti kapitol s názvy: Od matky do sveta, Mišo, Hanka, Paľko, Zo sve zpet k matke.
OD MATKY DO SVETA
Tato kapitola vypráví o tom, v jaké bídě žili pracující lidé. Tak žila také vdova Zuzana Čenková se svými dětmi v podhůří Vysokých Tater. Blíží se zima a matka se bojí, že přes zimu děti neuživí. Proto prodá továrníkovi malého Paľka. Za získané peníze koupila oblečení pro ostatní děti a pro sebe. Když přišla zima, neměli co jíst. Matka se rozhodne, že prodá další dvě děti. Četníci na to příjdou a děti se dostanou do útulku pro mládež.
MIŠO
Dovídáme se o životě Miši, jenž byl dán do sociální péče do Bratislavy. Začal chodit do školy. Rodina obuvníka, u kterého je Mišo, dostane rakovinu plic a Mišo je také nakažen. Doufá, že se pojede léčit do sanatoria v Tatrách.
HANKA
Hanka se dostala ke statkáři. Spávala v seně nad chlévem. Starala se o krávy. Statkář a jeho rodina se nechovala k Hance vlídně, a proto pomýšlela na útěk. Později začala chodit do školy. Nejvíce ji zajímal zeměpis. Dobře se vyznala v mapě a pamatovala si cestu domů. Panu učiteli nosila mléko a on jí za cestu dával nějaké peníze. Tak pomalu střádala. Jednou dostala od Miši dopis a četla jej, když dojila krávu. Nádoba s mlékem jí vypadla a mléko se rozlilo. Hanka se bála, že ji hospodář zbije, a utekla domů.
PAĽKO
Paľko žije v rozmaru a přepychu. Jeho panička, která ho často trápí, ho vidí jako hračku. Jednou na ni Paľko vyplázne jazyk a panička ho za to vyhodí. I Paľko se dostane domů.
V páté kapitole se nakonec všichni vrátí do Tater."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49afa1b43d5b7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Frano_Kral___Cenkovej_deti.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse