Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > František Kubka: Karlštejnské Vigilie

František Kubka: Karlštejnské Vigilie


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: František Kubka

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce velmi stručně seznamuje s dílem Karlštejnské Vigilie od Františka Kupky. Věnuje se popisu děje dvou příběhů.

Obsah

1.
Úvod
2.
Alena
3.
Monika

Úryvek

"Na hradu Karlštejně dlí císař Karel IV. a zotavuje se po vážné nemoci. Ve společnosti nejbližších přátel zde prožije týden a společně si zpříjemňují večerní posezení u vína vyprávěním. V jedenadvaceti příbězích, z nichž každý nese v názvu ženské jméno, se vystřídá řada vážných i trochu rozpostilých epizod ze života královen, urozených paní i prostých děvčat. Ženy jsou věrné, divoké, chytré, prostopášné a třeba i vražednice.

Vyprávění o tom, jak platnéř Tomáš z Prahy dal čertem hlídat svou Alenu a jak se ani čertovi tento úkol nepodařil, čímž spasena byla duše Tomášova.

Alena
Platnéř Tomáš odcestuje na tři měsíce do Antwerp. Dříve než odjede poprosí čerta, aby hlídal jeho ženu Alenu od neřestí. Slíbil za to čertu svoji duši. Alena ráda vítala ve svých komnatách mužskou návštěvu. Čert přestrojen za mistra ji nikdy nechytl při činu, i když v noci slýchal z ložnice chychot. Čert o návštěvách věděl, a proto řekl Aleně pravdu. Nakonec Alena svedla i čerta, který se do ní také zamiloval. Když přijel Tomáš domů, řekl mu čert o těch nočních návštěvách a o tom, že nesplnil úkol. Tomáš hodlá Alenu za nevěrnost zavraždit, ale ona ho prosí, aby to nedělal, protože o té smlouvě s čertem věděla, a tak mu nevěrností zachránila život. Tomáš jí uvěřil, a proto ji nezabil.

Vyprávění o tom, jak byla královně navarské krása prokletím.

Monika
Král Thibaut poslal na sousední hrad svého maršálka, aby se ucházel jeho jménem o Moničinu ruku, která se měla stát jeho vyvolenou. Při hostině v Moničině pokoji ho uškrtí, protože ji chtěl zneužít. Na pomoc zavolá svého kamaráda Jarona a oba vyhodí tělo oknem. Jaron se rozhodne vyjádřid svoji lásku ke krásné Monice a začne ji vyhrožovat, že to řekne, jestli si ho nevezme. Při rvačce je i Jaron vyhozen z okna. Monika odjíždí ke králi a žádá i o svého kněze, kterému se chce vyzpovídat. Ale on ji vyhrožuje stejným způsobem. Monika zabije i jeho a rozřízne se tvář. Na královu otázku odpoví: Moje krása je prokletá a proto... . Král je neodpustil, že si vzala svoji krásu a ona opustila hrad.

Tato kniha obsahuje i samotná králova vyprávění."

Poznámka

Práce obsahuje překlepy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b618d627e85.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Kubka_Karlstejnska_Vigilie.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse