Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > František Nepil: Dobré a ještě lepší jitro

František Nepil: Dobré a ještě lepší jitroKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: František Nepil

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Dobré a ještě lepší jitro, jehož autorem je František Nepil.

Obsah

1.
František Nepil: Dobré a ještě lepší jitro

Úryvek

"Dobré a ještě lepší jitro
Nepil František
František Nepil byl kdysi dotázán redaktorem českého rozhlasu, zda by nechtěl učinkovat v pořadu Dobré jitro. On souhlasil, ale to ještě netušil, co ho čeká. Po dva roky musel každý týden napsat krátký sloupek. Časem dosáhl pořad veliké popularity a Nepil se vcelku nepřekvapivě rozhodl vydat fejetony knižně.
Kniha je tedy sbírkou krátkých fejetonů. Jejich námětem jsou převážně vztahy mezi lidmi. Z této série mírně vybočuje fejeton Vánoce a předvánoce, který je autorovou vzpomínkou na vlastní mládí.
České děti mají oproti ostatním mnoho výhod. Zatímco například v Rusku naděluje dárky pouze Děda Mráz, a to ještě v přesném datu, mají děti v Čechách nadílek více. Vše začíná již na začátku prosince, kdy přichází "mikulášské komando". Nadílka pokračuje kolekcí od závodního výboru a celý cyklus je završen hlavní nadílkou na Štědrý den.
Autor vzpomíná, jak u nich doma začínaly Vánoce již hluboko v listopadu, kdy maminka začala péci cukroví. Když bylo napečeno, maminka cukroví důkladně schovala, aby se do Vánoc nesnědlo. Někdy ho schovala natolik důkladně, že již nebylo nikdy objeveno.
Autor s něžným vtipem vzpomíná na další z mnoha předvánočních obřadů, koupání v neckách. U nich doma měli necky obyčejné, ale strýček vlastnil dokonce necky luxusní, se špuntem.
Zajímavá též byla příprava kapra na štědrovečerní večeři. Po zkušenosti, kdy objevil ve vaně vedle kaprů svou dceru, již raději domů živé kapry nenosil. Také ale proto, že byl jediným členem rodiny, který se odhodlal kapra zabít. Vzhledem k svátkům lásky se ovšem nechtěl projevovat jako rodinný surovec."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51c342abbd9c7.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
F_Nepil_Dobre_a_jest_lepsi_jitro.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse