Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Gustave Flaubert: Paní Bovaryová

Gustave Flaubert: Paní Bovaryová


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Gustave Flaubert

Životopisy spisovatele: Gustave Flaubert

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Krátká práce je věnována románu Paní Bovaryová francouzského spisovatele Gustava Flauberta. Nejprve ve stručnosti seznamuje s charaktery hlavních postav, poté se podrobněji rozepisuje o dějové stránce díla.

Obsah

1.
Charakteristika postav
2.
Obsah

Úryvek

"Gustave Flaubert - Paní Bovaryová

Tento psychologický román je rozdělen do 3. částí. Část první je vypravována spolužákem Karla Bovaryho. Druhá a třetí tzv. formou er. (nezaujatý vypravěč).

Ema Bovaryová-žije v iluzi hlavně co se týká milostného života, touží po přepychu a vášnivé lásce, které se jí nedostává
Karel Bovary-lékař na venkově, je trochu omezený a prostý, miluje svou ženu
lékárník Homais-myslí jen na svůj prospěch

Román vypráví o příběhu romanticky založené ženě, která vyrůstala v klášteře a veškerý čas věnovala knihám. Když si její otec zlomil nohu, tak k nim na statek jezdil doktor Bovary. V té době nebyl ještě moc známý (zrovna vystudoval a matka mu sehnala práci místo starého doktora, který měl brzy zemřít v Tostes). Také mu našla ženu, vdovu, ne moc hezkou, ale bohatou.
A jak jezdil stále častěji se dívat na jeho pacient, zakoukal se do Emy. Mezitím jeho manželka zemřela (chrlení krve a druhý den omdlela a zemřela). Po době smutku požádal Emina otce Rouaulta o její ruku. Vzali se a Ema doufala v život, jaký si vždy představovala. Avšak štěstí z lásky se nedostavilo, Karel se vracel od pacientů pozdě a vyčerpán, a tak se nudila. Pod vlivem romantické četby hledá opravdové vášně a ukojení svých citů. A to už za dob, kdy byla pozvána i s Karlem na zámek Markýze, kde potkala Vikomta, který s ní tančil. Ona se do něho platonicky zamilovala a toužila ho znovu spatřit a zažít tak opět krásně chvíle. Nýbrž toho se nedočkala. Měšťanský život jí lezl na nervy a často si na něco ztěžovala. Charles se poptával po okolí a dozvěděl se, že z Yonville odešel lékař a tak v domnění, že to prospěje Emině zdraví, se tam přestěhovali. V tu dobu byla zrovna Ema těhotná, doufala, že to bude chlapec, aby nebyl tak ubohý jako ona, muž totiž může zažít vášně a radosti, to čemu se jí nedostalo. Ale narodilo se jí děvčátko, kterou pojmenovala Berta.
V Yonville poznala svou spřízněnou duši. Písaře Leóna. Měli stejné názory, na lásku, život, filozofické úvahy a skvěle si rozuměli. Byli do sebe zamilovaní. Avšak své city potlačili a León odjel do Paříže studovat. Emě se tím pádem znovu přihoršilo. Z toho ji vyléčil až Rodolphe. Byl bohatý starý mládenec a Ema se mu líbila. Stali se milenci. Ema se na něho ale moc upínala, a když po něm chtěla, aby společně uprchli, napsal jí dopis, kde se s ní loučil a už ho neviděla. Znovu jí přepadl stesk a marnost života, trápila se a manželovi dělalo starosti její zdraví."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4db2c805b0cd6.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
G_Flaubert_Pani_Bovaryova.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse