Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Heinrich Böll: Ztracené čest Kateřiny Blumové

Heinrich Böll: Ztracené čest Kateřiny BlumovéKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Heinrich Böll

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je součástí série profesionálních zápisů do čtenářského deníku věnujících se české a světové literární tvorbě. Seznamuje s obsahem povídky Ztracená čest Kateřiny Blumové Heinricha Bölla.

Obsah

1.
Heinrich Böll: Ztracené čest Kateřiny Blumové

Úryvek

"Heinrich Böll je jedním z nejvýznamnějších německých spisovatelů. Jeho mistrovské, psychologicky hluboké a smutně ironické povídky a romány se řadí k trvalým hodnotám moderní literatury. V roce 1967 získal cenu Georga Büchnera a v roce 1972 Nobelovu cenu za literaturu.
O tvorbě Heinricha Bölla bylo jednou řečeno, že ztělesňuje svědomí Německa. Jistě to platí i v případě jeho známé povídky Ztracená čest Kateřiny Blumové.
Svým titulem odkazuje povídka vědomě k Schillerově povídce Zločincem pro ztracenou čest z roku 1786, svou výstavbou a dojmem autentické zprávy se zase autor nechal inspirovat novelou Heinricha von Kleista Markýza z O. z roku 1808.
Ztracená čest Kateřiny Blumové je mohutnou obžalobou bulvárního žurnalismu. Stejně jako u jiných Böllových děl nacházíme i zde protipól humanity hlavních hrdinů a společenské krutosti okolí.
Podtitul povídky zní: „Jak vzniká násilí a kam může vést“. Ještě před započetím vlastního čtení jsme autorem upozorněni: „Osoby a děj této povídky jsou volně vymyšleny. Jestliže snad z líčení určitých novinářských praktik vyplývají podobnosti s praktikami deníku Bild-Zeitung, nejsou tyto podobnosti ani záměrné, ani náhodné, nýbrž nevyhnutelné.“
Povídka je pojata jako dokumentární zpráva. Hlavními prameny jsou vyšetřovací protokoly policejního úřadu.
Zásadní fakta jsou poměrně brutální: „Ve středu 20. 2. 1974, v předvečer ženského karnevalu, odchází v jednom městě jedna sedmadvacetiletá mladá žena večer kolem 18.45 ze svého bytu, aby se zúčastnila soukromé taneční zábavy. Čtyři dny nato, po dramatickém vývoji, přesněji řečeno asi v 19.04, zvoní tato žena u dveří bytu vrchního kriminálního komisaře Waltera Moedinga a k jeho zděšení mu protokolárně oznámí, že v poledne kolem 12.15 ve svém bytě zastřelila novináře Wernera Tötgese, a ať tedy zařídí, aby vypáčili dveře jejího bytu a mrtvého si „odnesli“; ona sama že se mezi 12.15 a 19.00 potloukala po městě, aby vzbudila lítost, žádnou lítost že však nepocítila; kromě toho že prosí, aby ji zatkli, ráda by tam, kde je i její „Ludvíček“.“
Onou sedmadvacetiletou mladou ženou je Kateřina Blumová, dívka hezká, skromná a pracovitá. Absolvovala rodinnou školu a pracovala jako pomocnice v domácnosti u dvou rodin - mimo jiného i v rodině advokáta dr. Blorna. Když sledujeme její klidnou výpověď na policii i posudky jejích známých, zdá se nám nemožné, že by tato dívka byla schopná vraždy. Přinejmenším nám chybí motiv. Brzy jej však odhalujeme..."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511fd3ddaf0b0.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
H_Boll_Ztracena_cest_Kateriny_Blumove.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse