Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Henri Charriere: Motýlek

Henri Charriere: Motýlek


Kategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Henri Charriére

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje známému dílu Henriho Charriera Motýlek. Uvádí stručné údaje o knize, poté se zabývá samotným dějem příběhu.

Obsah

1.
O knize
2.
Děj

Úryvek

"Henri Charriere: Motýlek
Autobiografický román z roku 1969.
Henri má přezdívku Motýlek, je roku 1931 kvůli křivému svědectví odsouzen za zabití na doživotní nucené práce do kolonie ve Francouzské Guayaně. Po odsouzení začne vymýšlet jak utéct. Žene ho touha po svobodě, a po pomstě.

Motýlek má jakožto "zvlášť nebezpečný" trestanec být okamžitě převezen na jeden z Ostrovů Spásy, což by vylučovalo jakoukoli možnost útěku.
Díky kamarádům je načas umístěn v nemocnici a využívá šanci k útěku. Spolu s Clousiotem a mladým efébem Maturettem se vydávají na moře. Doplují až na Trinidad, ale protože anglické úřady jim povolují pouze čtrnáctidenní zotavující pobyt, musí se znovu vydat na cestu spolu s dalšími třemi uprchlíky.
Přes ostrov Curacao chtějí dojet do Britského Hodnurasu. Jejich tři spolucestující nechtějí podstoupit tak dalekou cestu, domluví se, že je vysadí v Kolumbii. Bohužel Kolumbijci je chytí a uvězní.
Motýlek znovu uprchne – tentokrát sám – a dostává se k indiánům na poloostrově Guajira. Stráví zde sedm měsíců, ale potom si vzpomene na svou pomstu a odchází od svých indiánských žen a nenarozeného dítěte. Znovu je chycen, převezen do Guayany a odsouzen na dva roky na ostrov Svatý Josef.
Druhý díl začíná Motýlkovým pobytem v káznici, kde jsou vězni ve tmě, naprostém tichu, podvyživení, bez procházek či lékařské péče. Se štěstím Motýlek přežije a po dvou letech je převezen. Následuje další útěk, devatenáct měsíců v káznici a pobyt na Ďáblovi.
Až devátý útěk je 100%. Protože je válka, země již nevydávají uprchlíky zpět a tak Motýlek může zakotvit nejprve v Anglické Guyaně a potom konečně ve Venezuele - po třinácti letech - jakožto právoplatný občan a člen společnosti.
Autobiografičnost románu je zpochybňována, spíše je pravděpodobné, že Charriere sepsal zážitky spoluvězňů ve Francouzské Guayaně."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49acd6b515486.zip (14 kB)
Nezabalený formát:
Charriere_Motylek.doc (60 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse