Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 475 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2698 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Hippolytos: Euripides

Hippolytos: Euripides


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: neznámý Autor

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se věnuje známému dílu Euripidovu dílu Hippolitos. Poměrně stručně se zabývá samotným dějem příběhu.

Úryvek

"Hippolytos: Euripides
Hippolytos, syn aténského krále Thésea a Amazonky Hippolyty, slouží božské Artemidě a vyhýbá se lásce. Jeho nevlastní matka Faidra se do něho zamiluje, ale sama svou vášeň odsuzuje a tají. Z přinucení jí Ale odhalí chůvě. Ta se proti své vůli snaží Hippolyta získat a sblížit ho se svou paní. Když Hippolytos s rozhořčením odmítne, spáchá Faidra sebevraždu. V dopise však označí Hippolyta jako svůdce a příčinu své smrti.Théseus, který se vrací z Athén, přes synovo ujišťování dopisu uvěří a vyžene ho z domu. Na Théseovo přání vyšle Poseidón na Hippolyta z moře obludu, ta poděsí jeho koně a Hippolytos ve usmýkán téměř k smrti. Od Artemidy se dovídá Théseus pravdu. Hippolytos je svými sluhy přivlečen zpět do paláce. Přijímá otcovu hlubokou omluvu, odpouští mu a umírá.
Dílo je veršováno a členěno do odstavců. Střídají se zde často dlouhé proslovy samotných hrdinů k bohům i sobě s rychlými dialogy, často hádkami. Přehlednost textu je dobrá, i když je dílo psáno jakousi staročeštinou. Tato kniha velmi odráží autorův postoj k ženám a jejich postavení ve společnosti. Je zde cítit dávka opovržení, ale také soucitu s něžným pohlavím. Tyto prvky jsou nejčastěji zobrazovány v nářcích.
Hl. postavy: Théseus-athénský král, Faidra-jeho druhá manželka, Hippolytos-Théseův syn, Faidřina chůva, Artemis-bohyně lovu"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b0f3b480996.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Hippolytos___Euripides.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse