Poradíme vám

Homér: OdysseaKategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Homér

Životopisy spisovatele: Homér

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce líčí děj Homérova eposu Odyssea a v závěru připojuje hodnocení knihy.

Obsah

1.
Děj
2.
Vlastní hodnocení

Úryvek

"Homér - Odyssea
Tato kniha vypráví o návratu Ithackého krále Odyssea domů z Trojské války. Po porážce Trojanů se vydal Odysseus se svým vojskem na dlouhou plavbu plnou dobrodružství.
Jednou zastavili u ostrova kyklopů, aby doplnili vodu a potraviny. Celou posádku však uvěznil kyklop Polyfémos ve své jeskyni, kde měl také stádo ovcí. Na noc tuto jeskyni zavalil obr velkým balvanem. Odysseus a jeho posádka se jej snažili odvalit, ale kámen se ani nepohnul. Když Odysseus poznal, že není možno uniknouti silou, zkusil použít lest. Opil kyklopa vínem a představil se mu jako Nikdo. Potom mu nažhavenou ostrou stranou jeho kyje vypíchnul jediné oko. Polyfémos strašně zařval bolestí, ale když přispěchali na pomoc jeho přátelé a ptali se ho, kdo že ho vraždí, odpověděl Nikdo. Když pak ráno vyháněl kyklop své stádo z jeskyně, zachytili se Odysseus a jeho muži zespoda za ovce. Polyfémos tušil, že by Odysseus mohl v nestřeženou chvíli uniknout, a tak byl ostražitý. Osahával však pouze hřbety ovcí, takže se podařilo Odysseovi uprchnout. Polyfémos byl synem Poseidona, vládce všech moří, a ten když se dozvěděl, co Odysseus učinil, rozbouřil moře svým trojzubcem a velmi tak znepříjemnil plavbu celé výpravě.
Jindy zas pluli kolem ostrova Sirén. Ty byly známy tím, že svým krásným zpěvem lákaly námořníky k útesům svého ostrova, kde většina lodí ztroskotala. Odysseus nakázal svým mužům, aby si zalepili uši voskem a jeho aby připoutali ke stěžni. Když byli na doslech Sirén, Odysseus žádal své muže, aby ho odpoutali a nechali plavat k Sirénám. Ti ale dobře věděli, že to nesmí učiniti, a dělali, že jej neslyší.
Ještě mnoho dalších útrap a dobrodružství zažil Odysseus při své plavbě. Nakonec ztratil celou posádku a sám se dostal na rodnou Ithaku. Tam se však o jeho překrásnou ženu Penelopu ucházela celá řada nápadníků. Penelopa se jim doposud bránila a tvrdila, že se Odysseus jistě vrátí, ale přece jenom osmnáct let je velice dlouhá doba.
Athéna, bohyně moudrosti a ochránkyně statečných mužů, proměnila Odyssea ve starce a ten se také šel ucházet o Penelopu. O tom, kdo bude jejím manželem se mělo rozhodnout v soutěži. Kdo prostřelí lukem všechna oka dvanácti seker v řadě za sebou seřazených byl vítěz. Odysseus je prostřelil hned na první pokus a přeměněný v Odyssea zahnal všechny nápadníky, kteří se k němu jako ke starci chovali neuctivě.
Tato skladba, podle mě, zpracovává zajímavé téma nezajímavým způsobem. Již dávno jsem četl pověst o Odysseovi od E. Petišky a ačkoli je poněkud zjednodušená určitě je mnohem srozumitelnější, čitelnější i zábavnější"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508aa7045a15c.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Homer_Odyssea.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse