Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Honoré de Balzac: Lesk a bída kurtizán

Honoré de Balzac: Lesk a bída kurtizán


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Honoré de Balzac

Životopisy spisovatele: Honoré de Balzac

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Stručná práce věnovaná románu Lesk a bída kurtizán nejprve shrnuje děj prvního a druhého dílu knihy a charakterizuje její postavy. Nechybí vystižení základní myšlenky díla, citát z něj i vlastní názor autora na knihu.

Obsah

1.
Bibliografické údaje
2.
Děj 1. a dílu
3.
Charakteristika postav
4.
Hlavní myšlenka
5.
Citát
6.
Názor

Úryvek

" Lesk a bída kurtizán

Autor: Honoré de Balzac
Překlad: Outratová Eva
Nakladatelství: Oden
Jazykové zpracování: V knize je mnoho dialogů.

Děj:
1.díl-Jak milují lehké holky- Román začíná na pařížském plese, v opeře. Zde se mladý, bohatý básník Lucien de Rubempré, poprvé setkává s kurtizánou Ester van Gobseckovou, do které se ihned zamiluje. Jeho přátele však odhalí dívku z chudiny, její beznaděj z této věci jí dožene k rozhodnutí, že spáchá sebevraždu. To se jí ovšem nepovede, zachrání ji španělský biskup Carlos Herrera, který se s ní snaží udělat slušnou dívku. Ester na jeho popud vstupuje do kláštera. Po odchodu z kláštera prožívají Ester s Lucienem čtyři společné roky. Herrera je ovšem zločinec. Chce se dostat přes Luciena dostat k vysokému postavení. Carlos, domlouvá Lucienovi svatbu s Klotyldou. Ve sňatku, je však jeden háček, Lucien musí její rodině dát pozemky za milión franků, což mu nedovoluje jeho finanční situace. Do Ester se zamiluje baron de Nucingen, nechá ji hledat detektivy. Herrera ovšem Nucingena a detektivy podvede a dá mu místo Ester, jinou dívku. Herrera poté zfalšuje směnky na Esteřino, jméno, což je typická způsob získávání peněž v Paříži.

2.díl-Nač přijde láska staré pány- Ester se vrací do Paříže a vydává se za holandskou šlechtičnu Ester van Gobsek. Herrera chce, aby Ester za pomocí Asie, Evropy a Paccarda, z Nucingena vymámila, peníze, které jsou nutné pro uskutečnění Lucienovy svatby. Peníze se jim od Nucingena i dalších movitých pánů podaří získat. Luciena ovšem rodina Klotyldy odhalí, díky detektivu Corentinovi, špiclu Peyardovi a poskoku Contesonovi, a odmítne ho přijmout. Herrera na jejich podlost příjde, jeho hněv se podepíše na Lydii, dceři Peyrada. Mezitím Ester spáchá sebevraždu, protože je jí jasné, že už nikdy nebude moct být se svým milovaným Lucienem. Díl končí uvězněním Herrera a Luciena do věznice Force.

Charakteristika postav:
Lucien de Rubempré- mladý básník, zapletený do intrik Carlose Herrery. Zamiloval se do Ester.
Ester van Gobseck- mladičká kurtizána, velmi naivní, oběť tehdejší francouzské společnosti, milenka Luciena, je pro něj ochotná udělat téměř cokoliv.
Carlos Herrera- zločinec, ve skutečnosti uprchlý galejník Jacques Collin, vydávající se za kněze, intrikán, toužící po moci a vysokém postavení ve společnosti.

Hlavní myšlenka: Autor chce poukázat na tehdejší stav společnosti v Paříži. Poukazuje na uplácení, chránění a v podstatě beztrestnost bohatých vrstev. Neschopnost tehdejších bezpečnostních složek a soudů.

Citát: ,,Všechno se dá tedy ještě napravit,“ pokračoval kněz, ,,jen když vaše víra a vaše pokání budou upřímné a bezvýhradné.“
,,Lucien a Bůh mi naplňují srdce,“ řekla Ester s dojemnou naivitou.
,,Mohla jste spíš říci Bůh a Lucien,“ opáčil se kněz s úsměvem. ,,Připomněla jste mi, proč jsem vlastně přišel. Vyprávějte mi podrobně o tom mladíkovi.“

Názor: Knížka mě bavila, je hodně čtivá, zajímavá, má rychlý spád. Autor v ní vyjadřuje jasně své názory na tehdejší společnost, ovšem některé pasáže jsou a moc přeplněny informacemi a působí nepřehledně."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f8c4f699711a.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
H_Balzac_Lesk_a_bida.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse