Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jack London: Bílý tesák

Jack London: Bílý tesák


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jack London

Životopisy spisovatele: Jack London

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tento text obšírně popisuje děj všech pěti částí románu Bílý tesák od Jacka Londona.

Úryvek

“1. část
Vyhladovělá vlčí smečka pronásleduje Billa, Henryho a jejich šestičlenné psí spřežení. Mazané vlčici se postupně každou noc podaří odlákat jednoho psa po druhém a smečka si nakonec smlsne i na Billovi. Zesláblému Henrymu se podaří uniknout jisté smrti jen díky nečekanému příjezdu skupiny mužů.

2. část
Vyrušená smečka nakonec narazí na losí stádo a hlad je zažehnán. Konečně je i čas na námluvy a smečka se postupně rozpadá. Nakonec zůstávají jen čtyři: vlčice, mladý vůdce smečky, starý jednooký vlk a tříroček. Tři vlci svedou o samici souboj, který díky svým zkušenostem přežije Jednooký. Jednookému a vlčici se narodí mláďata - mezi nimi i šedý vlček.

Lišil se od svých bratří a sester. Jejich srst již dávala tušit narezavělou barvu, kterou zdědili po matce; on jediný se podobal otci. Bylo to jediné šedé štěně z celého vrhu. Byl věrným odrazem vlčího plemene - vlastně byl věrným odrazem svého otce, až na to, že měl dvě oči proti otcovu jednomu.

Pak však opět nastane období hladu. Jednooký se sice snaží lovit potravu, jak může, ale nakonec v boji podlehne rysici. Na lov se pak vydává sama vlčice. Mláďata v doupěti pomalu umírají hladem a z celého vrhu nakonec přežije jen šedý vlček.

Jak vlček roste, začíná postupně zkoumat okolní svět a jednoho dne - v nepřítomnosti lovící matky - se odváží i ven z doupěte. Uloví svého prvního bělokura, se štěstím se vyhne slídícímu jestřábovi a s ještě větším štěstím unikne dravé lasici. Vlček objevuje lov a zabíjení masa.

Cílem života je maso. Maso je sám život. Život je živ ze života. Jedni zabíjejí a druzí jsou zabíjeni. Zákon zní: žer, nebo budeš sežrán."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49b61b4d2f686.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
London_Bily_tesak.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse