Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > James Clavell: Král krysa

James Clavell: Král krysaKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: James Clavell

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce nastiňuje děj románu Král krysa Jamese Clavella a upozorňuje na jeho význam.

Obsah

1.
Děj
2.
Význam knihy

Úryvek

"Král krysa
Clavell James
Tento světoznámý román amerického spisovatele Jamese Clavella se odehrává na východním cípu ostrova Singapur, v japonském zajateckém táboře Čangi. Je zde uvězněno několik tisíc Angličanů, Američanů, Australanů, Novozélanďanů a Kanaďanů – zbytky spojeneckých armád z tažení na Dálném východě.
Hlavními postavami příběhu jsou důstojník anglického královského letectva Peter Marlowe a jeho přítel – Američan King, kterému nikdo neřekne jinak než Král.
V Čangi platí mnoho zákazů: zajatci nesmí opustit tábor, nesmí mezi sebou obchodovat, nesmí krást potraviny, ale především u sebe nesmějí přechovávat rádio, vysílačku ani nic podobného. Jeden ze zajatců tento zákaz poruší, je okamžitě převezen do nejhoršího japonského vězení v Outram Road a ihned po návratu umírá.
V Čangi přežijí jen ti nejsilnější. Král je ze všech nejmocnější a nejvychytralejší, což mu dovoluje něco více než jen přežití. Král má všeho dostatek. Potravin, peněz, ale i pohodlí. Krále všichni respektují, ale zároveň ho i nenávidí. Jeho jediný opravdový přítel Petr Marlowe dlouho váhá mezi spojenectvím s Králem a svým svědomím. Byl vychován v úctě k pravdě, cti, spravedlnosti a morálním hodnotám. Pokud však chce přežít v nelidských podmínkách zajateckého tábora, musí proti své vůli zapomenout na čest a svědomí.
James Clavell zajatce přirovnává ke krysí smečce. Slabé krysy se stanou potravou pro silnější, až zůstanou jen ti nejsilnější. I ta nejvychytralejší a nejmocnější krysa ale stále zůstává jen krysou...
Plným právem se Král krysa řadí mezi nejvýznamnější díla protiválečné literatury a jeho autor, James Clavell, dodnes patří mezi světově uznávané spisovatele. Svůj podíl na jeho úspěchu nese jistě i nestylizovaná autentičnost knihy: Clavell sám strávil v zajateckém táboře několik let, píše tedy z vlastní zkušenosti."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x516529467ee06.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_Clavell_Kral_krysa.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse