Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > James Herriot: Zvěrolékař

James Herriot: ZvěrolékařKategorie: Evropská literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: James Herriot

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce krátce nastiňuje obsah knih Jamese Herriota Zvěrolékař a jeho přátelé, Zvěrolékař a psí historky a Zvěrolékař opět v jednom kole. Uveden je rovněž čas a místo děje i přehled postav.

Obsah

1.
Zvěrolékař a jeho přátelé
1.1.
Místo a čas děje
1.2.
Postavy
1.3.
Obsah
2.
Zvěrolékař a psí historiky
2.1.
Místo a čas děje
2.2.
Obsah
3.
Zvěrolékař opět v jednom kole
3.1.
Místo a čas děje
3.2.
Seznam postav
3.3.
Obsah

Úryvek

"James HERRIOT - Zvěrolékař a jeho přátelé

Místo: Yorkshire-Darrowby
Kdy: Období jeho života od 1916

Seznam postav:
Calum Buchanan
Helena
Siegfried - společník

Děj:
I v této knize nás James Heriot, nezkrotný životní a skvělý vypravěč, přivádí na yorskhirskou vrchovinu, mezi své čtyřnohé přátelé, o nichž píše s láskou a porozuměním. Jeho příběhy jsou často rozverné, někdy prodchnuté smutkem, vždy podmanivé, naplněné oddaností k životu na venkově, ke zvířatům i k lidem.
Zdrojem jeho laskavého humoru jsou nejen čtyřnozí pacienti a jejich často podivínští majitelé, ale i autorův svérázný šéf a jeho bratr a v neposlední řadě i autor sám.

James HERRIOT - Zvěrolékař a psí historky

Místo: Yorkshire- Darrowby
Kdy: Jeho život

Děj:
Psi - veliká Herriotova láska - se pochopitelně stali hrdiny mnoha jeho příběhů, jež patří i čtenářsky k těm nejoblíbenějším. Není divu: vždyť tahle stvoření nejednomu z nás dotvářejí domov a stejně jako děti bývají vděčným tématem našich hovorů. I to byl důvod, proč se jejich vášnivý milovník a ochránce rozhodl pro radost všech, kdo podobně jako on našli ve psech zalíbení, napsat o nich samostatnou knížku. Padesátku historek, které do poloviny 80. let posbíral ze svých předchozích knížek, rozšířil o úvodní vyznání a speciálně je upravil a namíchal tak, aby vynikly různorodé psí charaktery a osudy. Tematicky ucelený soubor Zvěrolékař a psí historky v tradičně šťavnatém překladu Evy Marxové přináší např. půvabný portrétek nezapomenutelného čínského pekinéze Trickiho Woo a jeho útlocitné paničky, mecenášské vdovy Pumphryové, nechybí v něm příběh psího mučedníka sexu Percyho a jeho majitele- místního malíře pana Partridge, ani povídka o epileptickém ovčáku Gypovi, který si jedinkrát v životě štěkne, když sleduje vítězství svého psího bratra Sweepa. Respekt vzbudí sestra Rosa se svým psím útulkem a nezištnou péčí, věnovanou zoufalým ztracencům a vyhošťencům nejrůznější práce, i gargantuovsky robustní zámožný psí doktor Granville Bennett. Každá povídka má svůj typický herriotovský kolorit a padesátka historek slibuje padesát hezkých chvil. V nich s námi jejich autor zůstane navždy.

James HERRIOT - Zvěrolékař opět v jednom kole

Místo: Yorkshire - Darrowby
Kdy: Jeho život

Seznam postav:
Siegfried Farnon - Bývalý zaměstnavatel a nyní společník
Helena
James Heriot
Jimmy - syn
Rosie - dcera-budoucí
Tristan - mladší neodolatelný bratr

Děj:
Druhá světová válka skončila a James se pomalu začíná vpravovat do strastí i slastí každodenního života, navrací se zpět do svého působiště v Darrowby - tolik namáhavé, tolik potřebné a zároveň vykonávané s nesmírnou láskou a péčí o vše živé a čtyřnohé, o všechny ty velké a malé tvory i tvorečky, kteří nám lidem pomáhají, jsou nám k užitku, jsou našimi ochránci i našimi oblíbenci a přáteli."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x510e8548c7db9.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
J_Herriot_Zverolekar.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse