Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > James Joyce: Portrét umělce v jinošských letech

James Joyce: Portrét umělce v jinošských letech



Kategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: James Joyce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Portrét umělce v jinošských letech, jehož autorem je James Joyce.

Obsah

1.
James Joyce: Portrét umělce v jinošských letech

Úryvek

"Portrét umělce v jinošských letech
Joyce James
Román Portrét umělce v jinošských letech vznikl dříve než proslulý Odysseus, má s ním však mnoho společného. Odehrává se také v Irsku a hlavní hrdina se jmenuje Štěpán Dedalus (podle mytického letce Daedala), stejně jako jedna ze dvou hlavních postav Odyssea.
Portrét umělce nese mnoho autobiografických prvků, dá se říci, že je téměř Joyceovým vlastním životopisem, zachycujícím dobu dětství a dospívání. Na počátku knihy se seznamujeme s malým Štěpánem Dedalem, synem irského obchodníka. Joyce se soustředí především na zachycení komplikovaných vztahů uvnitř rodiny i mezi sousedy.
Nejčastějším námětem rodinných rozhovorů je samozřejmě náboženství a politika, což jsou témata, která dodnes hýbou celým Irskem. Otec se několikrát prudce pohádá se služebnou kvůli rozdílným názorům na církev a významného irského protianglicky zaměřeného politika Parnella. Ten ve své době dokázal Irsko téměř vymanit z područí Koruny, jeho snahy však ukončil milostný skandál, který irské separatisty zcela rozdrobil.
Malý Štěpán je poslán do jezuitské školy v Clowngowes, kde ztrácí iluze o duchovních a potažmo i celé církvi. V učení vyniká a projevuje se jako velice nadaný a inteligentní student. Po krachu otcova obchodu se však celá rodina musí odstěhovat do Dublinu a Štěpán změní školu. Dublinské prostředí má na něho silný vliv, který Joyce zužitkoval zejména v povídkovém souboru Dubliňané.
Závěr knihy zachycuje Štěpána již na univerzitě. Kniha v této části téměř ztrácí vnější děj a odehrává se pouze ve Štěpánových vnitřních monolozích a úvahách. Dovršuje se zde Štěpánova vzpoura, odklon od tradičních hodnot, od vlastenectví, rodiny i církve. Štěpán se téměř anarchisticky rozhoduje pro naprostou svobodu a nezávislost za každou cenu („Nebudu sloužit.“), kterou může najít pouze v umělecké tvorbě."

Poznámka



PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a5aac8c7a17.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_Joyce_Portret_umelce_v_jinosskych_letech.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse