Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jan Werich, Jiří Voskovec: Osel a stín

Jan Werich, Jiří Voskovec: Osel a stín


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jan Werich Jiří Voskovec

Životopisy spisovatele: Jan Werich Jiří Voskovec

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text seznamuje se satirickou hrou Osel a stín známé dvojice Jan Werich a Jiří Voskovec. Stručně popisuje osudy postav.

Obsah

1.
Úvod
2.
Osudy postav
2.1.
Zubař
2.2.
Hippodromos
2.3.
Oslař
2.4.
Kontokorentos
3.
Závěr

Úryvek

"Oslař a zubař náhle zpozorují, že se lidi přestali zajímat o jejich spor, neboť ten totiž přerostl ve spor politický. Sice se snaží zrušit jednání u soudu, ale od soudce Paprikidese se dozví, že pokud tak chtějí udělat, musí zaplatit vysoký poplatek. Osel byl do vyřešení sporu zabaven. Teprve u soudu se ukáže, že oslař i zubař podnikají bez povolení, a tak byli také zavřeni.
Kontokorentos vymyslel lest a podplatil žalářníka, aby pustil mandanta jeho politického soka. Ten se má dostavit na radnici. Kontokorentovi lidi mají zapálit radnici, aby se vše dalo svést právě na zubaře.
Následovala by tak občanská válka a moci by se chopil Kontokorentos se svým aparátem věrných. Žalářník splnil co slíbil. Zubaři byl umožněn útěk, ten si však sebou vzal i oslaře, se kterým se ve vězení spřátelil. Oba dle domluvy dorazí do Rekordiklova domu. Oslař tajně vleze na balkón. Dle zákona schválnosti přijde Synekdocha, Rekordiklova milenka, manželka Kontokorentova. Rekordikles ji samozřejmě nechce pustit dovnitř, ale po nařčení, že tam má nějakou jinou, svolí. Nedlouho poté opět někdo zabuší na dveře a tentokrát přivede Hippodromos svoji manželku Hekatombu, která je také milenkou Rekordiklovou. Celý děj se stále více, leč vtipně, zaplétá.
Oslař se zubařem se usmířili a dohodli se, že spor může vyřešit jedině oslova smrt. Když oba dva leadeři zjistí, že je osel zraněn, povolají lékaře, který jen konstatuje jeho jistou smrt. Ti jsou z toho natolik zničení, že překonají svoje věčné pře a dohodnou se, že pokud vlezou do kůže osla, budou moci sjednotit lid a jemu společně vládnout. Původně dobromyslný Hippodromos neodolá vidině moci a souhlasí.
Lid se dozvídá, že osel byl zabit. Chtějí oba viníky potrestat, neboť jim vzali jejich ideály, ale v tu chvíli se objeví osel. Nejenže je živ, ale dokonce mluví. Autoři chtěli přirovnat tohoto „osla" k Hitlerovi, neboť „osel" se prohlásí za vůdce nové Abdéry a požaduje zdravení zdvihnutím pravé ruky. Vše vyřeší bůh Dionýsos, který přesvědčí lidi, že osel je jen maškarou, jenž je balamutí. Dokáže, že „osel" je ničím a lid abdérský ho zabije a sní.
V celé hře jsou patrné události doby a strach, který Hitler, Mussolini a jim podobní naháněli."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a803f516a80f.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Osel_a_stin.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse