Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jarmila Glazarová: Advent

Jarmila Glazarová: AdventKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jarmila Glazarová

Životopisy spisovatele: Jarmila Glazarová

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Advent, jehož autorkou je Jarmila Glazarová.

Obsah

1.
Jarmila Glazarová: Advent

Úryvek

"Advent
Glazarová Jarmila
Jarmila Glazarová je představitelkou české realistické literatury. Dílo této prozaičky a publicistky tvoří především romány - např. Roky v kruhu, Vlčí jáma, Advent a reportážní knihy - např. Jaro Číny, Výmarský deníček. Psala také pohádky a vydávala eseje.
Advent, psychologicky laděná próza s baladickým nádechem a stylizací, vyšla poprvé v roce 1939. V této próze si všímáme silného baladického nádechu - děj je zkratkovitý, má prudký spád, tragický průběh. Kniha je vystavěna jako reportážní záznam faktů, většina děje je podána retrospektivně. Dramatické momenty jsou ještě umocněny vykreslením přírody, která je také nevlídná a drsná jako lidé. Autorka využívá severomoravského nářečí, které potom dodává promluvím postav na věrohodnosti a dramatičnosti. Psychologický styl prózy se ještě odráží v četných vnitřních monolozích
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je Františka Plesníková. Této krásné, ale velice chudé dívce , přichystá osud jednu těžkou zkoušku - její nastávající manžel, se kterým čeká dítě, je smrtelně zraněn padajícím stromem při práci v lese. Jako chudá svobodná matka prožívá těžký život, plný bezpráví a opovržení ze strany ostatních vesničanů. Přesto se snaží svému synovi Metodovi připravit pěkný domov svou silnou mateřskou láskou.
Možnost lepšího života se objeví v podobě sňatku se starým vdovcem, sedlákem Podešvou. Tohoto slabocha a hrubiána zaujme Františčina krása, vezme si ji za ženu a slíbí jí i vychování jejího syna. Přesto ale není tento stárnoucí muž schopen zastat důstojně místo jejího manžela a Metodova otce.
Tísnivý dojem ještě umocňuje prostředí zanedbaného statku, do kterého se Františka s malým Metodkem přestěhují, ale také stará zlá služka Rozína, která sama bývala Podešvovou milenkou.
Františka se i přesto pokouší vytvářet pracovitostí, láskou a pílí útulné prostředí domova pro své dítě, stále však marně. Situace se stále zhoršuje, nevlastní otec je k chlapci krutý, nenávidí ho, Františku ponižují. Z této drsné „výchovy“ vyrůstá z chlapce lhář a zloděj, často jako už dospívající mladík utíká z domova.
K vyvrcholení děje dochází v okamžiku dalšího z Metodových útěků z domova, Františka se marně vydává po jeho stopách, nelítostnost situace je podkreslena ještě mrazivou zimní nocí. Zoufalá Františka se poprvé doopravdy vzbouří a vyčte svému manželovi, že zničil život nejen jí, ale i synovi. Během horečného pátrání po chlapci objeví na seníku sedláka s Rozínou. Nešťastnou náhodou způsobí požár seníku, při kterém oba tajní milenci uhoří, Františka ovšem své okolí nevnímá, neboť všechny své síly vkládá do záchrany svého syna, kterého našla polomrtvého. Prožívá okamžik mateřského štěstí, věří v nový, lepší život, chce se konečně zbavit všeho zla, věří v nastupující dobro. Tento moment je symbolicky umocněn ještě obrazem mrazivé zimní noci před Vánoci - doby, kdy podle Bible zvěstovali věrozvěstové očekávané narození Krista podle vycházející hvězdy nad Betlémem
Největším tématem knihy je mateřská láska, její síla. Zničená žena zachraňuje v posledním okamžiku život svého syna, který by jinak dozajista umrznul, zároveň se v horečné halucinaci mstí svému tyranu - manželovi a jeho milence. Zároveň přerůstá konflikt ve vyšší sociální problematiku - např. sledujeme ponížené postavení svobodné matky ve vesnici apod."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x519520bbcc114.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Glazarova_Advent.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse