Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jaromír John: Moudrý Engelbert

Jaromír John: Moudrý EngelbertKategorie: Profi práce, Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jaromír John

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Moudrý Engelbert, jehož autorem je Jaromír John.

Obsah

1.
Jaromír John: Moudrý Engelbert

Úryvek

"Moudrý Engelbert
John Jaromír
Lesní rada Čeněk Engelbert, zaměstnaný na panství majorátního pána, hraběte Joachima Hielgersdorf-Bonplande v Libodřicích ve východních Čechách, měl pohnuté mládí, které utvářela osudově žena. Jako mladý lesní adjunkt prožil chvíle vášně se slečnou Etelkou,mladistvou chotí starého hraběte; z tohoto poměru se zrodil dědic panství Armand. Engelbert Etelky již nespatřil, za to se brzy oženil s mladou výbušnou a vášnivou Hedviokou Masopustovou, dcerou správce hraběcí slévárny. I Vika má své předsvatební zkušenosti. Zamilovala se v Itálii do dobrodružného italského důstojníka Luigiho a zbavuje se doma včas následků své lásky. Manželé zatajili sice romány své minulosti, ale jejich minulost se přihlásila sama. Vika, zvyklá přepychu a společnosti, počíná se v odlehlé lesní samotě heřmanické myslivny brzy nudit. Povahy manželů se různí. Engelbert je člověk střízlivé práce, Vika plná romantický snů a touhy po renesanční Itálii.
Pozvolné odcizování urychlil Luigi,který se opět ohlásil svými dopisy. Osamělému Engelbertovi se zase jasní obraz vzdálené Etelky a malého Armanda. Nestačí již ani poslední poutě tělesných styků.Engelbert poznává u Viky běs a vášnivost lásky a straní se jí. Staré poklesky se mstí; rozvrátili manželství, které jest již jen maskou zdvořilosti.
Hedvika prchla do Itálie a v heřmanické myslivně žije ve své samotě, přemítání a práci tichý člověk. Stal se poustevníkem, panicem – brahmánem. Hledal a našel moudrost života. Neboť „kdo ženy nemá, pečuje o to, což je Páně, a kterak by se líbil Pánu. Kdo však manželku má, pečuje a drásá se věcmi tohoto hmotného světa, aby se zalíbil ženě. Jsi-li k ženě přivázán, nehledej rozvázáni. Ale jsi-li ženy prost, nehledej ženy.“
Snad i Hedvika dospěla k vlastní životní moudrosti, když vystudovala lékařskou fakultu na curyšské universitě."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51a598b777b8a.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_John_Moudry_Engelbert.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse