Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jaroslav Durych: Sedmikráska

Jaroslav Durych: Sedmikráska


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jaroslav Durych

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem knihy Sedmikráska českého spisovatele Jaroslava Durycha. Nejdříve dílo stručně charakterizuje, poté pouze v bodech popisuje děj jednotlivých kapitol, včetně hlavní myšlenky.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Popis děje
3.
Hlavní myšlenka

Úryvek

"Sedm příběhů, které na sebe přímo nenavazují, ale přesto jsou na sobě závislé. Převažuje popis doby, chování lidí, hlavní zápletka. Proti tomu stojí poměrně nepodstatné příběhy jednotlivých dívek. Autor se snaží hledat opravdovou lásku, poznat zvraty svého srdce.
1. Hlavní hrdina potkává v aleji šestnáctiletou chudou dívku. Není nijak výrazná ani zvláštní. Je stydlivá a bojí se komunikovat.
2. Když se dívá z okna pokoje, ve kterém byl ubytován pouze do tohoto večera, protože se musí brzy vrátit zpět, spatří dívku, která myje okna. Ta je krásná, má zářivé vlasy…. Myslí si, že ji miluje, ale když ji později potká v obchodě, nejprve ji nepozná. Večer odjíždí hlavní hrdina se svým šéfem zpět, na třetí zastávce však vystupuje a vrací se za neznámou dívkou. Ta ho donutí, aby hledal dívku, kterou potkal, protože to je opravdová láska.
3. Durych se zaměřuje na popis prostředí a rozvoj továren. V pekárenském krámku prodává mladá dívka, která si později najde novou práci. Než se k ní do krámku odhodlá jít, je pryč a nikdo neví, kam odešla.
4. Hlavní hrdina hledá dívku do kanceláře svého šéfa továrny. Chtěl by pomoci služce z druhé kapitoly, a proto se jí snaží najít. To se mu však nepovede, protože rodina, u které sloužila, se odstěhovala a starý pán zemřel. V této kapitole se objevují prvky komičnosti, když potkává v kanceláři dívku, kterou hledal a už po druhé ji nepoznává. Hledá s ní dívku, kterou ztratil – bloudění a čekání na boží stopu.
7. Konečně se setkává s dívkou z 1.kapitoly, podává ji sedmikrásku.

Symbol – 7 krásek - sedmikráska"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49a8171af0778.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Durych_Sedmikraska.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse