Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jim Carroll: Zápisky z basketbalových let

Jim Carroll: Zápisky z basketbalových letKategorie: Profi práce, Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jim Carroll

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce přibližuje děj autobiografické knihy Zápisky z basketbalových let Jima Carrolla.

Obsah

1.
Jim Carrol a jeho autobiografie
2.
Děj

Úryvek

"Zápisky z basketbalovejch let
Carroll Jim
Autor knihy Zápisky z basketbalovejch let Jim Carroll je v dnešní době „spořádaným“ člověkem, rockerem a básníkem, i když tato autobiografická kniha z let jeho dospívání v New Yorku o tom příliš nesvědčí. Nedá se říci, že by se jednalo o knihu z prostředí mladých sportovců, jak napovídá název. Kniha je tvořena humornými, mnohem častěji však spíše úděsnými a hrozivými příhodami a postřehy.
Malý Jim žije jen s matkou v jednom z nespočetných věžáků v newyorském slumu. Chodí už do školy, moc se o ni však nezajímá. Místo toho radši hraje na ulici basketbal a potuluje se s kamarády.
Kniha začíná na podzim roku 1963, po prvním basketbalovém zápase, který Jim odehrál v organizované lize. Jim hraje žákovskou ligu, i když je mu už třináct - trenér, homosexuál Lefty, totiž zfalšoval datum narození v zápisu. Zápas přesto prohrají.
V basketbalovém týmu je Jim, dva Italové a několik černochů. Téměř všichni, včetně Jima, fetují cokoliv, co je zrovna k mání: čichají rozpouštědlo Carbona, berou stimulační a utlumovací pilulky, kouří marihuanu a pijí, společně s jedním spolužákem si vyrobí obrovskou vodní dýmku ze starého výfuku. Jejich život je zkrátka plný vzrušení, nebezpečí a extatických zážitků všeho druhu.
Jim sbírá také první sexuální společnosti při stycích s přibližně stejně starými dívkami. Čas plyne dál a jednou v létě sežene Jim s jedním starším přítelem „brigádu“ – vydávají se za otce a syna a podvodem získávají sociální dávky. Jim se také seznámí s jednou starší, asi třicetiletou, ženou v domácnosti. Ta žije sama a Jimovi začne platit za sex.
V té době se již Jim dostává do styku s heroinem i jinými drogami s nitrožilní aplikací. Začíná utrácet za drogy čím dál víc peněz. Jednoho dne je přistižen při prodávání drog a poslán do nápravného zařízení pro mladé. Vládne zde tvrdý režim, i tak se sem však občas podaří propašovat několik dávek drog.
Po propuštění Jim opět začne s heroinem. Stává se čím dál více závislým, basketbal už vůbec nehraje, jeho život se omezí na neustálé zoufalé shánění drog a strach před policejními represemi. Dostane žloutenku a žije ve feťáckém bytě kdesi uprostřed New Yorku."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51651b45e5673.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
J_Carroll_Zapisky_z_basketbalovych_let.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse