Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > Jiří Voskovec a Jan Werich: Ostrov Dynamit

Jiří Voskovec a Jan Werich: Ostrov Dynamit


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: Jan Werich Jiří Voskovec

Životopisy spisovatele: Jan Werich Jiří Voskovec

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text stručně seznamuje s divadelní hrou Ostrov Dynamit Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Věnuje se popisu děje dle jednotlivých dějství.

Úryvek

"Obraz první
Domorodý lid běduje kolem Manihikiho. Oslavují velký dynamit a žádají ho o zbavení nadvlády Bílých Stínů. Princezna Tasmania však provolává hanbu velkému dynamitu a pobízí ostrovany ke vzpouře. Ta musí být provedena co nejdříve - dokud nevybuchne sopka Dynamit. Ta vybuchuje jednou za padesát let a zavalí celý ostrov rajskou parou. Kdo se této páry nadýchá, bude milovat celé své okolí a všem činit dobře. Lid se vydává pobít Bílé Stíny.
Obraz druhý
Domorodý pokřik a tanec před bojem. Dodávají si odvahy.
Obraz třetí
Reverend vypráví Carolině o vzpouře černochů. Povídají si - Carolina se pořád na něco ptá (jelen) - nebyla nikde jinde než na ostrově. Vyznávají si lásku.
Obraz čtvrtý
Thomas Batha se hádá s Wu-Fangem. Ztratila se mu mapa - nemůže jít do chaty, ve které je Halamahera (zazděná v kamnech) a hlavně plynová maska. Tu chce použít, aby se nenadýchal rajské páry a mohl zůstat na ostrově krutovládcem. Vidí přijíždět nějakou loď. Rozhodují se okamžitě spálit účetní knihu - myslí že přijela kontrola.
Zatím přijíždí Šalomoun Cook se svými veslaři. Ti ho na ostrově vysadí a vypoví mu kapitánství, protože se nechoval jako kapitán (porazil hlavní stěžeň, aby si mohl udělat ohníček).
Cook se setkává s Manihikim. Směňují různé věci, nakonec dostane Cook i Bathovu mapu. Batha to zjistí a vydá se za ním - chce mapu nejdřív po dobrém, pak i po zlém, ale Cook je vypeče - dají mu všechny zbraně a on je pak pošle pod pohrůžkou pryč.
Obraz pátý
Blues Tmavomodrý svět.
Obraz šestý
Rak a Kozoroh se schovávají a utíkají před vzbouřenými domorodci. Chtějí se zachránit - vysílat SOS rádiem. Ukazují své skvělé fyzikální znalosti zajímavými přednáškami o rádiu. Bez úspěchu.
Obraz sedmý
Útěk Raka a Kozoroha před domorodci.
Obraz osmý
Zpěv a tanec domorodců.
Obraz devátý
Christchurch a Carolina na cestě ke kráteru. Carolina už nemůže chce si odpočinout. Christchurch chce jít až ke kráteru a inhalovat lásku. Odpočívají, Carolina se vyptává - co je sníh, Kodaň, … - nezná nic, kromě ostrova. "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4a8040e40483b.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Ostrov_Dynamit.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse