Logo Čtenářský-deník.cz

  • V naší databázi je nyní 4 586 obsahů děl, životopisů a slohovek ke stažení.
  • Z toho je 2754 prací zdarma.

Poradíme vám

Ctenarsky-denik.cz > Obsahy a rozbory děl > John Irving: Pravidla moštárny

John Irving: Pravidla moštárny


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Další díla spisovatele: John Irving

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s obsahem díla Pravidla moštárny od amerického spisovatele Johna Irvinga.

Úryvek

"Román začíná r. 1920 v sirotčinci v malém městečku St. Cloud’s ve státě Maine, kde se doktor Larch s pomocí sester Angely a Edny se stará o sirotky, porody i o tehdy zakázané potraty.
Život v sirotčinci je poklidný.Po večerech Larch čte sirotkům z Dickensových románů. Každou dobrou noc přeje stejnými slovy: Dobrou noc - vy princové z Maine a králové Nové Anglie.
Sirotka Homera Weellse si zamiluje a pokusí se ho čtyřikrát neúspěšně adoptovat. Rozhodne se Homera alespoň vyučit jako svého nástupce. Homer přijímá, ale odmítá dělat potraty. Mezi Larchem a Homerem se vytvoří pevné citové pouto.
Do St.Cloud’s zavítá mladý pár Candy a Wally. Candy je těhotná, ale nechce si dítě ponechat. Homer s nimi odjíždí na pobřeží. S oběma se velmi spřátelí a začne pracovat v sadařství, které patří Wallyho otci, a bydlí ve Wallyho pokoji. I přes všechnu snahu se zamiluje do Candy.
Vypukne 2. světová válka, Wally se stává pilotem. Homer zůstává, protože Larch ve chce Homera před válkou ochránit a zfalšuje jeho lékařské záznamy.
Wally je sestřelen a pohřešován. Candy a Homer se sblíží ještě víc. Netroufají se ale přiznat, a když Candy otěhotní, rozhodnou se dítě si ponechat, odjíždí tedy do St.Cloud’s, že zde budou pomáhat sirotkům. Candy porodí syna Angela. Dozvídají se, že je Wally živý, ale ochrnutý. Vrací se do sadařství a tvrdí, že Homer adoptoval jednoho ze sirotků. Candy si vezme Wallyho. Homer žije spokojeně v sadařství s Angelem, Wallym a Candy.
Když je Angelovi patnáct, přijíždí do Ocean View, jako každý rok, černí česači s nimi i pan Rose se svou dceru Rose s její dcerou.
Angel se do stejně staré Rose zamiluje. Pan Rose ji bije a Rose je znovu těhotná. Angel požádá otce o pomoc, ten chce poslat Rose do St.Cloud’s. Ale ke své hrůze zjistí, že Larch zemřel. Proto potrat provádí potrat sám. Candy zjistí, že otcem Roseina dítěte je její otec Rose. Rose po potratu zabije svého otce a zmizí.
Homer přijme novou identitu, kterou před smrtí vytvořil Larch a vrací se do St.Cloud’s jako doktor Fuzzy Stone. Před odchodem odhalí spolu s Candy Anglovi a Wallymu pravdu."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49ae4663052fe.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Irving_Pravidla_mostarny.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse